Takiej gali Dyplomatorium Wydziału Lekarskiego jeszcze nie było…!!!

Takiej gali Dyplomatorium Wydziału Lekarskiego jeszcze nie było…!!!

      Uroczystość Dyplomatorium Wydziału Lekarskiego po raz pierwszy odbyła się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku. Sama organizacja była potężnym wyzwaniem - ogromna, pusta hala, bez wystroju, bez nagłośnienia!

      Jak wyglądała ona w dzień Dyplomatorium - ocenią Państwo sami na zdjęciach. Uniesiona nad poziom, rozświetlona reflektorami scena, sala otoczona porywającymi wystawami tematycznymi, zapełniona kolorowymi jak tęcza krzesłami. Do sali drogę wyznaczała wystawa „Talenty Wydziału Lekarskiego”, przygotowana specjalnie na tę uroczystość przez studentów Wydziału Lekarskiego. Czego tam nie było…, piękne akwarele, obrazy olejne, grafiki, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku zdobione techniką decoupage…

10.38.04 fot. Magda Lewandowska  Talenty Wydziału Lekarskiego, fot. Justyna Gapska  IMG 0438 fot. Justyna Gapska

      Salę zdobiły wystawy: „Medici Homini”, anatomiczna prac Andreasa Vesaliusa oraz zdjęcia nadesłane przez członków Rady Wydziału Lekarskiego na konkurs fotograficzny „Zdjęcia pełne wrażeń”. Dzięki pomysłowi Pani mgr Ewy Kwiatkowskiej z Dziekanatu Wydziału Lekarskiego - mózgowi tegorocznej gali - i staraniom Działu Promocji i Informacji CM zawitała do nas także wystawa przepięknych prac malarskich uczniów Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Wszak taka uroczystość winna promować także nasze Miasto, być dla niego Świętem Radości z pozyskania nowych, mądrych medyków, którzy służyć będą społeczeństwu głównie w naszym regionie…!

IMG 0870 fot. Mariusz Kowalikowski      Program Gali Dyplomatoryjnej był też niecodzienny! Kiedy zgasły wszystkie światła - reflektor wyłonił z mroku dwoje konferansjerów w osobach… studentów V i VI roku kierunku lekarskiego naszej Uczelni. Ich ciężka praca koncepcyjna pod okiem Przewodniczącego Samorządu Studenckiego WL - Macieja Mączki oraz członka samorządu - Jakuba Ratajczaka, godziny prób i przygotowań miało teraz ocenić 800 osób obecnych na Gali. Beata Bulwin i Piotr Łach spisali się doskonale!

IMG 0859 fot. Mariusz Kowalikowski      Po powitaniu gości, zaprosili na scenę dziekanów, którzy towarzyszyli Absolwentom przez lata ich studiów na Wydziale Lekarskim. Było trochę śmiechu, trochę zadumy, gdy wywiadu na żywo udzielali prof. Henryk Kaźmierczak, prof. Jacek Kubica i obecna dziekan Katarzyna Pawlak-Osińska. Prof. Kaźmierczak zmagał się z oceną porównawczą swoich i obecnych studiów medycznych, prof. Kubica mówił, dlaczego wybrał specjalizację z kardiologii, dziekan Katarzyna Pawlak-Osińska rozważała czy polonistykę i medycynę można kochać jednakowo….

 IMG 0872 fot. Mariusz Kowalikowski     Na Gali Wydziału Lekarskiego nie mogło zabraknąć wywodów naukowych. Im się poświęcił poproszony przez Absolwentów dr n. med. Michał Wiciński - Adiunkt Katedry Farmakologii i Terapii. Wykład, który wygłosił dotyczył nadużywania leków pozyskiwanych bez recepty i szkodliwości suplementów diety. To wystąpienie zakończyło się brawurowo - ogłoszeniem wyników wyborów Najlepszego Nauczyciela Akademickiego Wydziału, którym został… nie kto inny, jak dr Wiciński. Nie po raz pierwszy zresztą!

      IMG 0886 fot. Mariusz KowalikowskiI to właśnie Jemu oraz wszystkim Nauczycielom Akademickim wydziału zadedykowano koncert. Prawdziwy! Z towarzyszeniem kwartetu jazzowego - studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - zaśpiewała nasza studentka Barbara Smyk - zdobywczyni I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki lat 60-tych i 70-tych oraz Laureatka Grand Prix Konkursu Piosenki Aktorskiej. Pani Barbara, studiując na 4 roku kierunku lekarskiego, pozyskała w międzyczasie tyle nagród wokalnych w Polsce i za granicą, że pochylmy czoło nad godzeniem jej pasji i tak wymagającej nauki! A jak śpiewała na Gali? Bosko! Gdy zabrzmiał utwór Jacka Cygana i Krzesimira Dębskiego „Czas nas uczy pogody...” to było jak… na łące pełnej marzeń, nadziei, dobrego jutra!

  IMG 0900 fot. Mariusz Kowalikowski    W tym nastroju rozpoczęło się wręczanie dyplomów Absolwentom. Wśród nich nagrodzono wielu - za najlepsze oceny, za działalność w Studenckim Kole Naukowym, w IFMSA, w chórze, za osiągnięcia sportowe. Tytuł Najlepszego Absolwenta Roku uzyskał student kierunku lekarskiego Łukasz Buchholz.

      W natłoku wrażeń, uścisków, gratulacji - zadziała się rzecz wzruszająca - wśród młodych adeptów medycznej profesji - pojawiła się na scenie starsza Pani - babcia chorego Absolwenta. Wspomniała, że sześcioro Jej Wnucząt skończyło medycynę - KolegiumIMG 1062 fot. Mariusz Kowalikowski Dziekańskie zamarło… ze wzruszenia i podziwu! Zaprawdę „błękitna” to krew konsyliarska płynie w żyłach Rodziny tej Uroczej Nestorki Rodu!

      A wzruszeniom nie było końca! Po wręczeniu dyplomów, Absolwentów pożegnała Pani Dziekan Katarzyna Pawlak-Osińska. Słowami, które pozostaną w sercu na zawsze. To było przemówienie, przy którym nie wstyd płakać. Mówiła o sensie pracy lekarza, o sensie życia, o tym, jak wiele trudu za Absolwentami - Medykami, jaka przed nimi świetlana przyszłość… W ciszy wybrzmiało ostatnie przesłanie: „W dobrych zawodach wystąpiliście, bieg ukończyliście…”! Przed Wami już tylko Everest - walka na śmierć i życie - o ŻYCIE!”

IMG 1080 fot. Mariusz Kowalikowski      Ostatnie słowo Gali należało oczywiście do starosty roku Absolwentów. Wojciech Pawlak podziękował kolegom, nauczycielom, obdarzył kwiatami także „dobre duszki” studenckiej egzystencji - osoby, które ratowały przyszłych Absolwentów z różnych opresji…

 IMG 0831 fot. Mariusz Kowalikowski     Galę zakończył występ chóru Collegium Medicum. Uhonorowany wieloma nagrodami na całym świecie – ostatnio w 2015 roku tytułem „The Best of the Best” Balkan Folk Festiwal w Bułgarii, chór pod dyrekcją Prof. Janusza Staneckiego znów pokazał swą świetność. Pięknie wybrzmiał i w hymnach, i w muzycznych fraszkach. Dziękujemy Panie Profesorze - za repertuar, za Pana serce dla młodych, za talent chórzystów, który Pan pielęgnuje i rozwija…!

 IMG 0835 fot. Mariusz Kowalikowski     Przy dźwiękach Poloneza A-dur Fryderyka Chopina dostojna Rada Wydziału opuściła salę, oficjalnie zamykając galę… a zespół jazzowy jeszcze przez długie chwile umilał gościom czynności reporterskie, powinszowania, te upojne chwile…

      A POTEM BYŁ BAL! Bal Dyplomatoryjny, którego nieustępliwą pomysłodawczynią była Pani dziekan Osińska, która wspominała z łęzką w oku: „Pamiętam swój bal dyplomatoryjny w hotelu „Polonez” w Poznaniu. Był piękny! Nasi Absolwenci też tak powinni się żegnać - radośnie, z optymizmem zaczynać podbój świata!”

„…Czy pamiętasz jak ruszył świat do tańca, świat, co w ramiona Ci wpadł?...” J. Tuwim

      Bal był uroczy! W hotelu „Pałac” w Myślęcinku. Starosta Roku wybrał doskonałe miejsce, świetną muzykę, jedzenie w wielkiej obfitości…, a wśród tego… piękne kreacje Pań, silne ramiona Panów…

„Młodości! Tobie nektar żywota
Natenczas słodki, gdy z innymi dzielę:
Serca niebieskie poi wesele, kiedy je razem nić powiąże złota.
Razem, młodzi przyjaciele!...”
                                                                                           „Oda do młodości”, A. Mickiewicz

Zatem: razem Młodzi Przyjaciele, Nasi Koledzy, Nasi Wychowankowie - Nasza Nadziejo i Nasza Dumo!

Dyplomatorium WL fot. Mariusz Kowalikowski

GALERIA ZDJĘĆ Z DYPLOMATORIUM >>