Medyczna Środa o terapii genowej i klonowaniu człowieka

Medyczna Środa o terapii genowej i klonowaniu człowieka

bliżnięta - grafika ilustracyjna16 listopada 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na otwarty wykład prof. dr. hab. Ryszarda Olińskiego pt. „Czy warto poprawiać naturę? Dylematy dotyczące terapii genowej i klonowania człowieka” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „MEDYCZNA ŚRODA”.

Klonowanie to otrzymanie konkretnego osobnika z komórki jego ciała, przy założeniu, że otrzymany sklonowany organizm będzie dokładnie odpowiadał pierwowzorowi. Klasyczna procedura klonowania, którą poczęto owieczkę Dolly przebiegała tak:

  • pobranie jądra komórkowego z komórki dorosłego osobnika,
  • połączenie tegoż jądra z pozbawioną uprzednio jądra komórkowego komórką jajową (oocytem),
  • wszczepienie tak spreparowanej komórki jajowej matce zastępczej.

Kilka lat temu udało się sklonować myszy z komórek macierzystych, które z kolei uzyskano z przekształconych genetycznie komórek skóry. Technicznie, sklonowanie człowieka, w taki czy inny sposób, jest już możliwe (na szczęście tylko technicznie). Natomiast obecnie komórki macierzyste, można użyć do tak zwanego klonowanie do celów terapeutycznych.

Poznanie zawartości naszego genomu i wstawianie fragmentów DNA do klonowanych komórek może w końcu doprowadzić do prób ulepszenia genetycznych pierwowzorów, czyli eugeniki. Klonując dzieci na zmówienie, trudno będzie oprzeć się pokusie takich ulepszeń. Najpierw wkładając do komórki geny odporności na niektóre choroby. A potem - „poprawiając” wzrost dziecka czy np. pamięć/inteligencję.

W trakcie wykładu zostanie przedstawionych szereg dylematów, związanych z jego tematyką, nie tylko naukowych, ale także moralnych i etycznych:

  • Czy rzeczywiście jedno z bardziej wyrafinowanych osiągnięć nauk biologicznych - klonowanie/terapia genetyczna - jest drogą do nieśmiertelności?
  • W jakim stopniu plan zaszyfrowanym w naszym genomie, w DNA, opisuje istotę ludzką? - Czy określa kolor włosów w takim samym stopniu jak impulsywność, chciwość czy skłonności do agresywnego zachowania, a kolor oczu tak samo jak nastrój. Czy inteligencja człowieka jest zdeterminowana genetycznie?
  • „Po raz pierwszy człowiek próbuje zająć miejsce przeznaczone dotychczas wyłącznie dla Stwórcy. - Czy człowiek wykaże się boską mądrością? - Czy będzie umiał kontrolować siły, które wyzwoli w trakcie drugiego aktu stworzenia?” (L. Kołakowski).

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00
do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.


Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Galeria zdjęć z XX edycji "Medycznej Środy" >>