Medyczna Środa: W poszukiwaniu biomarkerów chorób nowotworowych…

Medyczna Środa: W poszukiwaniu biomarkerów chorób nowotworowych…

mikroskop - grafika ilustracyjna9 listopada 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na otwarty wykład prof. dr. hab. Bogusława Buszewskiego pt. „W poszukiwaniu biomarkerów chorób nowotworowych…” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Poszukiwanie biomarkerów wczesnego wykrywania chorób nowotworowych stanowi przedmiot intensywnych badań i poszukiwań laboratoriów. Zarówno z medycznego jak i społecznego punktu widzenia bioanalityka w swoim szerokim zakresie obejmuje ten ważny i aktualny temat. Realizowana w wymiarze od mikro- do nano- stanowić będzie osnowę w poszukiwaniu biomarkerów chorób nowotworowych płuc, układu pokarmowego czy raka trzonu szyjki macicy. W referacie poruszone zostaną również zagadnienia związane z najnowszymi osiągnięciami grupy toruńskiej w zakresie badań nad preparatem o charakterze leczniczym, bazującym na naocząstkach metali zawierających biologicznie aktywne ugrupowania o charakterze antybiotycznym. Zastosowanie technik sprzężonych w układzie on-line i off-line czy wielowymiarowym - hybrydowym (połączenie różnych technik separacyjnych tj. chromatografia czy/i elektroforeza kapilarna ze spektrometrią mas i odpowiednio dobraną, selektywną metodą przygotowania próbek) pozwala na jakościowe i ilościowe oznaczenie analitów i ich metabolitów. Uzupełnienie tych metod instrumentalnych o węch psa, jako układów detekcyjnych, może stanowić nowe podejście w szybkiej diagnostyce medycznej.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Galeria zdjęć z XX edycji "Medycznej Środy" >>