Medyczna Środa: Neuromodulacja w leczeniu schorzeń neurologicznych i psychicznych

Medyczna Środa: Neuromodulacja w leczeniu schorzeń neurologicznych i psychicznych

grafika ilustracyjna26 października 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na otwarty wykład prof. dr. hab. n. med. Marka Harata pt. „Neuromodulacja w leczeniu schorzeń neurologicznych i psychicznych” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Neuromodulacja jest sposobem wpływania na funkcje mózgu przy pomocy stymulatorów. Jest to sposób postępowania odwracalny i pacjent dzięki możliwości użycia pilota współuczestniczy w procesie leczenia. Stymulatory składają się z elektrod, które muszą być z bardzo dużą precyzją wprowadzane do wybranych ośrodków mózgu, generatorów impulsów, które są źródłem prądu i łączników. Całość jest prowadzona podskórnie i prąd, który wytwarza generator impulsów dostarczony przez łączniki i elektrody do mózgu ma za zadanie zablokować nadaktywne obszary mózgu, bądź drogi prowadzące patologiczne pobudzenia.
Zastosowanie tej metody leczenia umożliwiło skuteczne leczenie takich schorzeń jak choroba Parkinsona, dystonia, padaczka, samoistne drżenie oraz depresję. Możliwość leczenia tych jednostek chorobowych poprzez neuromodulację została zatwierdzona przez FDA (Komisja do spraw żywienia i leków w USA). Trwają badania nad leczeniem spastyczności, choroby obsesyjno-kompulsywnej, zespołu Tourette’a, zachowań agresywnych, otyłości, anoreksji, uzależnień od heroiny i alkoholu, a nawet choroby Alzheimera.
W trakcie wykładu zostaną przedstawione wyniki autora w leczeniu choroby Parkinsona, dystonii, mózgowego porażenia dziecięcego, depresji, zespołu Tourette’a, zachowań agresywnych i otyłości. Wyniki będą udokumentowane filmami.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Galeria zdjęć z XX edycji "Medycznej Środy" >>