Pierwsze w regionie i drugie w Polsce krzyżowe przeszczepienie nerek

Pierwsze w regionie i drugie w Polsce krzyżowe przeszczepienie nerek

przeszczepienie 1309201613 września 2016 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy odbyło się pierwsze w regionie i drugie w Polsce krzyżowe przeszczepienie nerek w ramach Programu Wymiany Par. W procedurze brały udział dwa małżeństwa, w których panowie oczekiwali na przeszczepienie nerki, a ich żony nie mogły oddać im swoich nerek. Okazało się jednak, że jest możliwość przeszczepienia nerek w ramach Programu Wymiany Par. Dzięki temu jedna z żon mogła podarować nerkę mężowi z drugiej pary i na odwrót. Wszystkie zabiegi przebiegły pomyślnie.

Nad czwórką pacjentów czuwały kilkunastoosobowe zespoły lekarzy i pielęgniarek specjalności: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia, choroby wewnętrzne, nefrologia, transplantologia i urologia oraz pielęgniarki operacyjne. Przygotowania do zabiegu trwały od grudnia 2014 roku kiedy to zgłosiła się do specjalistów pierwsza z par. Druga para zgłosiła się w lipcu 2015 roku i od tego czasu trwały badania, kwalifikacje i przygotowania do wykonania pobrań i przeszczepień.

Jedną z nerek pobrano metodą laparoskopową (pobrania dokonali Prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa – Kierownik Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza oraz dr Piotr Jarzemski – Ordynator Oddziału Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy). Drugi zespół w tym samym czasie pobierał nerkę metodą klasyczną (Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej oraz dr Marek Masztalerz – transplantolog z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza).
Wszczepienia nerek dokonywały kolejne zespoły: Prof. Zbigniew Włodarczyk oraz dr Marek Masztalerz oraz dr hab. n. med. Maciej Słupski – Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Wątroby Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza i dr Emilia Wojtal – chirurg z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej wraz z asystami.

Koordynację kwalifikacji pacjentów oraz zabiegów pobrań i przeszczepień przeprowadziła dr n. med. Aleksandra Woderska – regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów.

Zespół pobierający nerkę metodą laparoskopową (Prof. Tomasz Drewa, Dr Piotr Jarzemski)  Zespół pobierający nerkę metodą „klasyczną” (Prof. Zbigniew Włodarczyk, dr Marek Masztalerz)  Dr hab. Maciej Słupski oraz dr Emilia Wojtal wszczepiają jedną z nerek

fot. Piotr Myczko