COVID-19    WRACAMY NA ZAJĘCIA STACJONARNE  

Robot da Vinci zakupiony

Robot da Vinci zakupiony

prezentacja robota chirurgicznego da Vinci, fot. 15 sierpnia 2016 r. odbyła się prezentacja robota chirurgicznego da Vinci, który został zakupiony w ramach grantu zdobytego przez zespół badawczy prof. dr. hab. Tomasza Drewy, kierownika Katedry Urologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK.

Robot chirurgiczny da Vinci posłuży do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów onkologicznych w technikach małoinwazyjnych i bezdotykowych. Został zakupiony w ramach grantu realizowanego przez zespół badawczy prof. dr. hab. Tomasza Drewy w Programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” - STRATEGMED o wartości 33 milionów złotych. Robot jest drugim tego typu urządzeniem w Polsce.

prezentacja robota chirurgicznego da Vinci, fot. 2Zgodnie z założeniami projektu robot da Vinci będzie służył pacjentom leczonym w Szpitalu Miejskim w Toruniu, który jest członkiem konsorcjum grantu. Projekt naukowców Collegium Medicum UMK znajduje się na pograniczu medycyny regeneracyjnej i onkologii, co czyni go atrakcyjnym i innowacyjnym, a jednocześnie bardzo wymagającym. Z tego powodu projekt realizowany jest przez biotechnologów i klinicystów. Przeprowadzenie tak złożonego badania przez jedną jednostkę nie jest możliwe. Aby projekt wcielić w życie, niezbędne było powołanie konsorcjum pod przewodnictwem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK.

Pozostałymi członkami konsorcjum zostali:

  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu
  • Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi
  • prywatna klinika weterynaryjna VET-LAB Brudzew dr Piotr Kwieciński
  • Wytwórnia Sprzętu Medycznego GALMED Marian Meger w Bydgoszczy
  • Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie