HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Chór Collegium Medicum ponownie na podium

Chór Collegium Medicum ponownie na podium

W dniach 14-21 lipca 2016 r. Chór Collegium Medicum UMK wziął udział w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym odbywającym się w dwóch miastach: Freamunde i Pacos de Ferreira w Portugalii.

Bydgoski Chór wystąpił w dwóch kategoriach: muzyki sakralnej i ludowej. W Festiwalu wzięło udział 11 chórów, w tym 8 portugalskich i trzy z Polski. Obok naszego wystąpiły również utytułowane zespoły Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Centrum Kultury w Poznaniu.

Chór Collegium Medicum UMK zaprezentował się znakomicie uzyskując trzecie miejsca w obu kategoriach oraz zakwalifikował się do Finału Konkursu, w którym wzięły udział trzy chóry polskie i jeden portugalski. Ostatecznie główną nagrodę zdobył zespół z Poznania.

Dla śpiewających Medyków to ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że w bieżącym roku skład Chóru zmienił się w sposób radykalny (tak jak to bywa w chórach studenckich).

Bydgoski Zespół oprócz trzech koncertów konkursowych wystąpił również podczas trzech prezentacji w ramach Festiwalu, prezentując w zdecydowanej większości repertuar kompozytorów polskich.

Niezwykłym wydarzeniem i jednocześnie wielkim zaszczytem dla Zespołu był koncert w ramach liturgii w Bazylice SS. Trinda w Sanktuarium Maryjnym w Fatimie 19 lipca 2016 r., oklaskiwany przez rzeszę kilkuset pielgrzymów z całego świata.

Chór poprowadził jego dyrygent – prof. Janusz Stanecki. Kilka utworów poprowadził asystent dyrygenta – mgr Łukasz Hermanowicz.

Zdjęcie chóru 2 Zdjęcie chóru 3
Zdjęcie chóru 4  Zdjecie chóru 5

Fot. archiwum prywatne