Pożegnanie pracownika naukowego

30 czerwca 2016 r. Prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Jan Styczyński oraz Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska uroczyście pożegnali odchodzącego na emeryturę, wieloletniego pracownika naukowego uczelni Profesora dr. hab. Romana Cichona, kierownika Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Profesor Roman Cichon funkcję kierownika objął w 2001 roku, kiedy to Katedra i Zakład Żywienia i Dietetyki została powołana na ówczesnym Wydziale Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu.

Profesor był promotorem przewodów doktorskich, recenzentem wielu prac doktorskich, przewodów habilitacyjnych i profesorskich, z doświadczeniem nabytym podczas pracy w Kanadzie, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii.

Głównym obszarem badań Profesora Romana Cichona były sposoby żywienia i stan żywienia ludności, wartość odżywcza i biodostępność składników pokarmowych oraz czynniki warunkujące.

Do największych osiągnięć, będących efektem podejmowanych badań, należy niewątpliwie zaliczyć wykazane niedobory żywienia znaczącego odsetka młodzieży szkolnej i tendencji do otyłości wywołanej zmniejszeniem liczby spożywanych posiłków w ciągu dnia u młodzieży.

Będąc wykładowcą, Profesor Roman Cichon był sumiennym pracownikiem, starającym się swoją postawą wpływać na wychowanie młodzieży.

pożegnanie pracownika naukowego Prof. Romana Cichona

pożegnanie pracownika naukowego Prof. Romana Cichona, od lewej: prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prof. dr hab. Roman Cichon, prof. dr hab. Jan Styczyński

fot. Mariusz Kowalikowski