Światowy Dzień Transplantacji

puzle126 stycznia 2012 r. z okazji Światowego Dnia Transplantacji okolicznościowy wykład "Przeszczep nerki od A do Z" wygłosi Profesor Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. W Polsce przeszczepia się około 1000 nerek rocznie, jest to rutynowa procedura. Ponadto lekarze ratują życie przeszczepiając serca, wątroby, płuca, trzustki, a ostatnio kończyny i twarz.

Początki tej bardzo ważnej i prężniej rozwijającej się dziedziny medycyny sięgają lat 60. XX wieku.

Rok 1966 – moment wielu przełomowych wydarzeń. Polska obchodziła 1000-lecie Chrztu, między USA a ZSRR trwał kosmiczny wyścig, a John Lennon powiedział, że Beatlesi są prawdopodobnie popularniejsi niż Jezus.

Jednak w Polsce świat medycyny zdominowała inna informacja. 26 stycznia 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej warszawskiej Akademii Medycznej, zespół kierowany przez profesorów Tadeusza Orłowskiego i Jana Nielubowicza dokonał pierwszej udanej transplantacji nerki w Polsce (był to 621-szy zabieg na świecie).

W najbliższy czwartek 26 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Transplantacji. Z tej okazji wykład pt. "Przeszczep nerki od A do Z" wygłosi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. Podczas wykładu zostaną poruszone kwestie współczesnego przeszczepu nerki, dalszego leczenia pacjentów, tego kto może zostać dawcą i jakie są normy prawne, które o tym mówią. Na koniec będzie wyświetlany film obrazujący przeszczep nerki w telegraficznym skrócie.

Wykład odbędzie się 26 stycznia 2012 r. o 16.00 w Auli im. Profesora Jana Domaniewskiego w budynku audytoryjnym (Biblioteki Medycznej) przy ul. M. Curie Skłodowskiej 9.

Na spotkanie zapraszają:

• prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk,
  • Koordynator transplantacyjny mgr Aleksandra Woderska,
  • Koordynator Projektu IFMSA Poland "Kino chirurgiczne" Paweł Dura.

Akcję wspiera Gazeta Pomorska, na łamach której ukażą się wywiady ze studentami i osobami publicznymi dotyczące przeszczepiania narządów oraz oświadczenia woli dawców.