Medyczna Środa

Medyczna Środa

bakterie, grafika ilustracyjna1 czerwca 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na otwarty wykład dr. inż. Krzysztofa Skowrona oraz dr n. med. Joanny Kwiecińskiej-Piróg z Katedry i Zakładu Mikrobiologii pt. „Pogawędki drobnoustrojów, czyli quorum sensing w biofilmach” w ramach wiosennej edycji cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

O istnieniu bakterii, wie nawet dziecko ale to, że mogą one żyć w społecznościach strukturach przypominających miasta, już wiedzą tylko nieliczni. Tak jak nie wyobrażamy sobie mieszkańców miasta bez prawa do głosu, tak też udowodniono, że bakterie, mikroskopijni mieszkańcy małych miast, są w stanie się między sobą komunikować. Ich zachowania na tyle przypominają organizację społeczności, że w 2005 roku została wyodrębniona z mikrobiologii dziedzina, którą określa się jako socjomikrobiologię. Ponadto wykazano, że bakterie tworzące biofilmy są zdecydowanie bardziej oporne na stosowane antybiotyki i środki dezynfekcyjne, stwarzając poważne zagrożenia dla zdrowia.
W trakcie wykładu słuchaczom zostaną przedawnione najciekawsze zagadnienia dotyczące biofilmu i zdolności drobnoustrojów do komunikowania się między sobą, czyli quorum sensing.

Przyjdź przyjąć cotygodniową dawkę medycznej wiedzy. Wiedzy nie przedawkujesz!

Na wykład zapraszamy w środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Zdjęcia z wykładów wiosennej edycji >>

MS 19