Konferencja kardiologiczna

IMG 7873W dniach od 12 do 14 maja 2016 r. wybitni polscy i zagraniczni naukowcy w dziedzinie kardiologii zebrali się w Operze Nova w Bydgoszczy na zorganizowanej już po raz dziewiąty przez Klinikę Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika konferencji pt. „International Cardiovascular Research Meeting”. Patronat nad konferencją objęli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn oraz Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Hoffman.

Galeria zdjęć >>

Konferencję otworzył uroczysty wykład Pana Profesora Andrzeja Budaja pt.: „Appropriate risk stratification in the management of acute coronary syndromes”.

Wśród znakomitych gości znaleźli się między innymi: prof. Dimitrios Alexopoulos (Grecja), dr Stefano Savonitto (Włochy), dr n. med. Sanja Stankovic (Serbia), dr n. med. Wiktor Kuliczkowski (Wrocław), prof. Wojciech Wojakowski (Katowice), dr hab. Miłosz Jaguszewski (Berlin, Niemcy), dr n. med. Artur Dziewierz (Kraków), prof. Andrzej Kleinrok (Zamość). Naszą Uczelnię reprezentowali prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, prof. Jacek Kubica, prof. Grzegorz Grześk, dr hab. Marek Koziński, dr n. med. Adam Sukiennik, dr n. med. Magdalena Krintus oraz dr Piotr Adamski.

Podczas obrad poruszono najważniejsze tematy związane z terapią przeciwpłytkową stosowaną u osób z chorobą wieńcową, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów w podeszłym wieku jak i obciążonych dodatkowo cukrzycą czy też niewydolnością nerek. Omówiono znaczenie i zastosowanie oznaczania stężenia nowych markerów martwicy mięśnia sercowego w codziennej praktyce, co szczególnie zelektryzowało uwagę uczestników obrad i stanowiło czynnik spustowy ożywionej dyskusji. Wyniki niektórych badań miały swoją światową premierę podczas naszej konferencji. Dużą uwagę skupiły również sesje poświęcone optymalizacji leczenia przeciwzakrzepowego i przeciwpłytkowego chorych poddawanych zabiegom operacyjnym, oraz przezskórnym interwencjom wieńcowym.

W czasie konferencji odbył się konkurs prac badawczych młodych naukowców, którzy przyjechali do Bydgoszczy m.in. z Poznania, Łodzi i Wilna. W tegorocznym konkursie nagrody pieniężne w wysokości 6000 PLN, 4000 PLN i 2000 PLN otrzymali odpowiednio: Jan Kłopocki z Poznania, Lina Puodziukaite z Wilna oraz Aleksandra Janowiak z Bydgoszczy.

Zakończona konferencja umożliwia nie tylko wymianę doświadczeń ze światowymi autorytetami w zakresie terapii przeciwpłytkowej stosowanej w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, ale również wyznacza kierunki nowych badań. Wpisuje się przez to w harmonogram najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych temu zagadnieniu.

IMG 7849  IMG 7856