Przełomowe leczenie udaru

Przełomowe leczenie udaru

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy wykonano pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim zabieg leczenia wewnątrznaczyniowego u pacjentki z udarem mózgu. Zabieg został wykonany przez lekarzy z zespołów Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu oraz Pracowni Radiologii Zabiegowej Szpitala.

Trombektomia, którą wykonano, polega na mechanicznym udrożnieniu tętnicy mózgowej. Wykonuje się ją u pacjentów ze stwierdzoną niedrożnością głównych tętnic mózgowych, którzy zagrożeni są ciężkim inwalidztwem, a nawet śmiercią. Trombektomia wykonana odpowiednio wcześnie, dzięki usunięciu skrzepliny/zatoru przywraca prawidłowe krążenie mózgowe i daje szansę na znaczne ograniczenie uszkodzeń mózgu spowodowanych niedokrwieniem. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nakłucia w pachwinie, przez które, przy pomocy specjalnych cewników wewnątrznaczyniowo dochodzi się do zamkniętej tętnicy a następnie przypominającym metalowy koszyczek trombektomem usuwa się skrzeplinę. Jest to najnowsza metoda leczenia, wprowadzana obecnie w wiodących klinikach udarowych na świecie, w tym w zaledwie kilku ośrodkach w Polsce.

Do tej pory Oddział Udarowy szpitala uniwersyteckiego nr 2 był pionierem w leczeniu trombolitycznym polegającym na farmakologicznym rozpuszczaniu skrzeplin w tętnicach mózgowych. W Pracowni Radiologii Zabiegowej we współpracy z Oddziałem Neurochirurgii i Neurotraumatologii od kilku lat wykonuje się leczenie wewnątrznaczyniowe pacjentów z tętniakami i malformacjami naczyń mózgowych.
W uruchomionym niedawno Centrum Interwencyjnym Leczenia Udaru Mózgu, dzięki połączeniu sił, wykorzystaniu zdobytych doświadczeń i umiejętności (w nowej technice leczenia udarów lekarze szkolili się m in. w Klinice Neuroradiologii Uniwersytetu Karolinska w Sztokholmie) będą teraz leczeni wewnątrznaczyniowo również pacjenci z udarami niedokrwiennymi.

Więcej informacji:
http://www.biziel.pl/

 po zabiegu 2przed zabiegiem 2

 Foto: archiwum szpitala