Folia Medica Copernicana

Folia Medica Copernicana

Folia Medica Copernicana plakat Miło nam poinformować, że ukazał się kolejny numer kwartalnika naukowego Folia Medica Copernicana. W najnowszym wydaniu czasopisma polecamy Państwa uwadze znakomite artykuły poglądowe i oryginalne. W pierwszym z nich, autorstwa Prof. Chrisa Florkowskiego z Nowej Zelandii, znajdą Państwo informacje dotyczące związku pomiędzy stężeniem witaminy D a podatnością na choroby zakaźne. Z kolei w drugiej z prac poglądowych, Małgorzata Ostrowska i wsp. szczegółowo dyskutują znaczenie kliniczne i potencjalne patomechanizmy diabetogennego działania statyn oraz omawiają zagadnienie zindywidualizowanej terapii statynami.

Zamieszczone w numerze prace oryginalne dotyczą:

  1. wpływu doświadczenia operatora na przebieg zabiegu przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków,
  2. związku między paleniem papierosów a stanem mikrokrążenia mózgowego u chorych z cukrzycą typu 1,
  3. wpływu edukacji zdrowotnej na przestrzegania zaleceń lekarskich dotyczącej terapii klopidogrelem i wyniki kliniczne leczenia (badanie randomizowane),
  4. związku pomiędzy występowaniem hiperlipidemii a masą ciała u dzieci w wieku szkolnym 9-11 lat oraz
  5. skutecznej przezskórnej redukcji ciężkiej niedomykalności mitralnej w wyniku implantacji klipsów MitraClip (pierwszy w Polsce przypadek implantacji 4 klipsów u jednego pacjenta).

Zapraszamy także na stronę internetową czasopisma >> i jego profilu na Facebooku >>
 
Z ogromną przyjemnością informujemy również, że Folia Medica Copernicana uzyskała 6 punktów MNiSzW. Serdecznie zapraszamy do lektury oraz nadsyłania prac.