Medyczna Środa

Medyczna Środa

gitara9 grudnia 2015 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na otwarty wykład dr. hab. sztuki muzycznej Wojciecha Pospiecha, prof. UMK, kierownika Katedry i Zakładu Muzykoterapii pt. „Czas zwykły a świąteczny i moja terapeutyczna muzyka" w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Jak udokumentowały liczne badania działanie muzyki jest lecznicze, a więc ma bardzo silne działanie na człowieka. Muzyka dzięki swej komunikatywności i bezpośredniości wpływa na fizjologię oraz sferę uczuciową naszej psychiki. Może wywoływać u słuchaczy reakcje i odruchy fizjologiczne w postaci np. przyśpieszenia lub zwolnienia akcji serca, oddechu, ciśnienia, napięcia mięśni, dreszczy. Poznawcze kontakty z muzyką wpływają na rozwój psychiki, uczą spostrzegania, wzbogacają wyobraźnię, rozwijają pamięć i myślenie, uczą koncentracji, kształtują postawy i wolę człowieka. Muzyka działa pobudzająco na intelekt i ułatwia wysiłki twórcze w różnych dziedzinach. Muzyka spełnia także rolę kompensacyjną. Oddziaływanie muzyką w sposób znaczący wpływa na przebieg procesów fizjologicznych w naszym organizmie. Od wielu już lat muzykoterapeuci tworzą klasyfikacje utworów muzycznych pod względem wywoływanych stanów emocjonalnych i przeżyć. Są one potrzebne, gdyż pozwalają na świadomy i skuteczny dobór materiału muzycznego w terapii. Dzięki wiedzy o tym, że muzyka może redukować silne, negatywne emocje, obniżać poziom lęku, poziom bólu fizycznego i psychicznego, wpływać na poziom napięcia mięśniowego, ciśnienia krwi oraz hormonów stresu, może być ona z powodzeniem stosowana jako środek leczniczy, terapeutyczny w wielu dziedzinach medycyny. Zbadane reakcje organizmu zachodzące podczas słuchania poszczególnych utworów muzycznych pokazują jak konstruować sesje terapeutyczne, jak dobierać muzykę, aby terapia była skuteczna.

Przyjdź przyjąć cotygodniową dawkę medycznej wiedzy. Wiedzy nie przedawkujesz!

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Zdjęcia z wykładów XVIII edycji >>