Wszczepiliśmy najcieńszy stentgraft w tej części Europy!

Wszczepiliśmy najcieńszy stentgraft w tej części Europy!

e stentgraftu - operuje prof. A. Jawień 14.11.201514 listopada 2015 r. zespół chirurgów naczyniowych pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Arkadiusza Jawienia wszczepił po raz pierwszy w Polsce, a także w naszej części Europy, najnowocześniejszy na rynku stentgraft InCraft. Wykonanie tej operacji było możliwe dzięki nowym rozwiązaniom i miniaturyzacji protez wewnątrznaczyniowych oraz dużemu doświadczeniu zespołu wykonującego tę procedurę.

Profesor Arkadiusz Jawień, kierownik Katedry Chirurgii Naczyniowej i Angiologii, do przeprowadzenia samodzielnego zabiegu przygotowywał się w Mediolanie, uczestnicząc w przeprowadzanych tam zabiegach. Dzięki temu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy można było wszczepić pacjentowi protezę najnowszej generacji. InCraft jest aktualnie najcieńszą protezą na świecie. Aby wprowadzić go do naczyń krwionośnych pacjenta, nie trzeba już wykonywać nacięcia chirurgicznego – wystarczy nakłucie tętnicy udowej. Drugim, niezwykle ważnym elementem nowej protezy naczyniowej są węzełki, dzięki którym stentgraft lepiej zakotwicza się w ścianie aorty. To sprawia, że efekty chirurgicznego leczenia tętniaków aorty powinny być lepsze niż do tej pory. Sam zabieg jest dzięki temu małoinwazyjny i skraca czas pobytu w szpitalu do minimum. Pacjenci nie muszą przebywać na oddziale intensywnej terapii, a czas rekonwalescencji jest o wiele krótszy.

wszczepienie stentgraftu - operuje prof. A. Jawień 14.11.2015  wszczepienie stentgraftu - operuje prof. A. Jawień 14.11.2015

fot. Marta Laska (Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy)