Medyczna Środa

Medyczna Środa

sen18 listopada 2015 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na otwarty wykład dr n. med. Karoliny Szewczyk-Golec z Katedry Biologii Medycznej pt. „Dlaczego warto chodzić wcześnie spać, czyli wszystko o melatoninie" w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Kartezjusz już w XVII wieku nazywał szyszynkę „siedzibą duszy”. Jednak dopiero w połowie wieku XX wykryto melatoninę – hormon wydzielany przez ten gruczoł. Od tego czasu wiedza o tym związku i jego roli w organizmie człowieka ciągle rośnie i ciągle budzi zadziwienie. Melatonina to nie tylko hormon snu i czuwania – reguluje większość cykli życiowych człowieka, wykazuje też silne właściwości antyoksydacyjne. Stwierdza się wpływ jej niedoboru na rozwój chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, a nawet otyłość. Podstawowym regulatorem wydzielania melatoniny jest cykl światło – ciemność. Niestety, współczesnemu człowiekowi trudno jest zachować naturalny rytm dnia i nocy, a wtedy wydzielanie melatoniny jest zaburzone.

Przyjdź przyjąć cotygodniową dawkę medycznej wiedzy. Wiedzy nie przedawkujesz!

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Zdjęcia z wykładów XVIII edycji >>