Tysięczna nerka przeszczepiona

16 września 2015 r. Katedra Chirurgii Ogólnej i Transplantologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Włodarczyka dokonała przeszczepu tysięcznej nerki. Katedra i uniwersytecka Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej jest jednym z 21 polskich ośrodków przeszczepiających nerki i jedynym w województwie kujawsko-pomorskim.

Pierwszą nerkę pobraną od zmarłego dawcy przeszczepiono w Bydgoszczy 6 maja 2000 r. Cztery dni później dokonano pobrania i przeszczepienia nerki od dawcy żywego – siostra oddała nerkę bratu. Od tamtego czasu w ośrodku transplantacyjnym w Bydgoszczy, dzięki współpracy z lokalnymi i regionalnymi ośrodkami medycznymi przeszczepiono tysiąc nerek, w tym 22 pobrane od dawców żywych. Po 15 latach zabieg przeprowadzili prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk i dr hab. n. med. Maciej Słupski, którzy kilkanaście lat temu dokonali pierwszego przeszczepu nerki. Operacja przebiegła pomyślnie.

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk    dr hab. n. med. Maciej Słupski
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk i dr hab. n. med. Maciej Słupski