Medyczna Środa

Medyczna Środa

zdjęcie leżaków na plaży22 kwietnia 2015 r. o godz. 18:00 mgr Łukasz Szternel z Katedry i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej wygłosi wykład „Słoneczna witamina - czyli witamina D i jej korzystne działanie nie tylko na kości" w ramach XVII cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Doniesienia naukowe ostatnich lat ukazują związek między niedoborem witaminy D a licznymi schorzeniami. Dawniej witamina D kojarzona była jedynie z leczeniem krzywicy u dzieci. Badacze z całego świata od kilkunastu lat informują nas, że korzystne działanie witaminy D na układ szkieletowy to tylko wierzchołek „góry lodowej” pozytywnego jej wpływu.
Zapobieganie i leczenie nowotworów, przeciwdziałanie cukrzycy czy walka z nadciśnieniem to tylko niektóre z korzystnych efektów działania witaminy D.
Organizm człowieka syntetyzuje witaminę D w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego na skórę. Polska leży na szerokości geograficznej, która uniemożliwia odpowiednie nasłonecznie przez cały rok. Konsekwencją braku odpowiedniej ilości promieniowania słonecznego jest zahamowanie syntezy skórnej witaminy D. Wszystko to doprowadza do niedoborów witaminy D i naraża nasze organizmy na podstępny rozwój wielu chorób. 

17 edycja Medycznej Środy plakatNa wykład zapraszamy o godz. 18:00
do auli Collegium Medicum UMK
przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy

Wstęp wolny.
Zapraszamy szczególnie osoby
zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>