Medyczna Środa

Medyczna Środa

studenci Collegium Medicum UMK podczas zajęć praktycznych15 kwietnia 2015 r. o godz. 18:00 dr n. farm. Piotr Kośliński z Katedry i Zakładu Toksykologii wygłosi wykład „Medycyna spersonalizowana - przyszłość czy nierealne marzenie" w ramach XVII cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Medycyna spersonalizowana jest stale rozwijającą się dziedziną opieki medycznej, której celem jest poprawa skuteczności, efektywności, bezpieczeństwa i kosztów terapii, jak również przewidywanie i zapobieganie chorobom. Opiera się ona na unikatowych dla każdego pacjenta danych klinicznych, genetycznych, społecznych i środowiskowych oraz przekonaniu, że choroby są heterogeniczne począwszy od przyczyn ich występowania, przez dynamikę ich przebiegu aż po odpowiedź na leczenie.
Choroba każdej osoby może być wyjątkowa i z tego względu potrzebne jest indywidualne podejście do pacjenta. Celem medycyny spersonalizowanej jest takie zidentyfikowanie choroby, aby leki oraz środki zapobiegawcze mogły być zastosowane u odpowiedniej populacji pacjentów, zanim wystąpią wyraźne objawy kliniczne.
Wydaje się, iż zindywidualizowane podejście do pacjenta, z molekularnym rozpoznaniem choroby, może stać się w przyszłości normą, jednak prawdziwy postęp przyjdzie dopiero wtedy, gdy nowe metody zostaną faktycznie w pełni włączone w praktykę kliniczną.

17 edycja Medycznej Środy plakatNa wykład zapraszamy o godz. 18:00
do auli Collegium Medicum UMK
przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy

Wstęp wolny.
Zapraszamy szczególnie osoby
zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>


fot. W. Łowicki