Nasze laboratorium wśród najlepszych

Nasze laboratorium wśród najlepszych

genetykaZakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK zajął wysokie 5. miejsce w rankingu laboratoriów genetycznych opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą".

W zestawieniu, które ukazało się w dodatku do "Gazety Wyborczej" - "Tylko Zdrowie", ujęto 22 prywatne i publiczne ośrodki wykonujące testy genetyczne.

Wśród kryteriów, które brano pod uwagę podczas konstruowania rankingu, znalazły się m.in. doświadczenie w badaniach genetycznych, liczba badań przeprowadzanych w ciągu roku, dostępność nowoczesnych technik oraz liczba oferowanych testów. Autorzy zestawienia wzięli pod uwagę również dorobek naukowy pracowników laboratoriów, rekomendacje innych jednostek o podobnym profilu oraz posiadane przez ośrodek akredytacje i certyfikaty.

Sklasyfikowany na 5. pozycji Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w badaniach genetycznych wykonywanych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości. Działalność laboratorium obejmuje zarówno badanie śladów biologicznych kluczowych w sprawach kryminalnych, jak i prowadzenie dużych projektów identyfikacyjnych. Zakład brał udział m.in. w największym na świecie projekcie identyfikacji szczątków ludzkich z grobów masowych byłej Jugosławii. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w programach międzynarodowych bydgoscy biegli prowadzili również badania w najtrudniejszych sprawach w kraju - w ostatnim czasie w ciągu kilku dni dokonali identyfikacji genetycznej ciał dwudziestu trzech górników, ofiar katastrofy w kopalni "Halemba".

Zakładem Genetyki Molekularnej i Sądowej oraz Katedrą Medycyny Sądowej kieruje prof. dr hab. n. med. Tomasz Grzybowski.

Pełen ranking Gazety Wyborczej >>fot. A. Romański (UMK)