Święto Uniwersytetu

Święto Uniwersytetu

UMK 70-lecie zdjęcie 2W roku jubileuszu 70-lecia naszej Uczelni Święto Uniwersytetu 19 lutego będzie miało wyjątkowo uroczysty charakter.
542. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika społeczność akademicka i zaproszeni goście będą świętować w Auli UMK przy ul. Gagarina 11 w Toruniu. Główna uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00. Wcześniej o godz. 10:15 Senat UMK tradycyjnie złoży kwiaty pod pomnikiem patrona Uczelni na Rynku Staromiejskim.

W I części obchodów po wystąpieniu JM Rektora UMK, doktorat honoris causa UMK otrzyma prof. James G. Fujimoto z Massachusetts Institute of Technology (USA), wybitny specjalista w dziedzinie tomografii optycznej. więcej >>

Później prof. Andrzejowi K. Tomczakowi, znakomitemu archiwiście i znawcy historii nowożytnej, zostanie wręczone szczególne wyróżnienie UMK Convallaria Copernicana.

Następnie odbędzie się wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień. Po raz I zostaną nadane tytuły Honorowych Profesorów UMK, które będą otrzymywać rokrocznie pracownicy UMK szczególnie zasłużeni dla Uczelni. W tym roku zostaną nim uhonorowani emerytowani Profesorowie: Andrzej Kus z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Ryszard Łaszewski z Wydziału Prawa i Administracji oraz Włodzimierz Wincławski z Wydziału Humanistycznego.

Tegoroczne Święto Uniwersytetu zainauguruje również nową inicjatywę władz UMK - nadawania tytułu Ambasadora UMK znanym absolwentom, którzy wspierają Uczelnię i dbają o jej dobre imię. W grupie pierwszych ambasadorów UMK znaleźli się: Piotr Całbecki, Michał Jagodziński, Grzegorz Karpiński, Janina Ochojska, Zbigniew Ostrowski, Stanisław Rakowicz, Anna Sobecka, Wojciech Sobieszak, Janusz Leon Wiśniewski, Maciej Wiśniewski, Tomasz Zaboklicki oraz Michał Zaleski.

II część uroczystości (o godz. 15:30 również w Auli UMK) będzie poświęcona nowym doktorom habilitowanym oraz doktorom UMK. Swoje dyplomy odbierze 95 doktorów habilitowanych oraz 156 doktorów.

Świętu Uniwersytetu będą towarzyszyć różne imprezy towarzyszące i wyjątkowa promocja ma meczu koszykówki Polskiego Cukru Toruń. Z okazji jubileuszu 70-lecia UMK specjalny bilet - indeks meczowy - na mecz toruńskiej drużyny z Wikaną Start Lublin (w przeddzień Święta Uniwersytetu, w środę 18 lutego o godz. 18:00 w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Bema w Toruniu) kosztuje tylko 1 zł dla studentów (za okazaniem legitymacji studenckiej) i absolwentów (z Kartą Absolwenta UMK). Indeksy meczowe są dostępne w Centrum Promocji i Informacji UMK, parter rektoratu przy ul. Gagarina 11 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00).

Poza tym odbędą się: koncert Krzysztofa Zalewskiego organizowany dla całej społeczności akademickiej przez Samorząd Studencki (19 lutego w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa przy ul. Gagarina 37a w Toruniu, wstęp bezpłatny na zaproszenia, które można odebrać w biurze Samorządu w Domu Studenckim nr 9 - ul. Gagarina 21/26); Koncert Uniwersytecki (w piątek 20 lutego o godz. 18:00 w Auli UMK, w programie Mała msza uroczysta G. Rossiniego w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Kameralnej oraz Chórów Akademickich: UMK i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz dancing na 70-lecie UMK, na który zapraszają: Radio Sfera i Klub Od Nowa. Druga (z zaplanowanych siedmiu) odsłona dancingu będzie powrotem w muzyczne lata '50 (20 lutego o godz. 21:00 w Klubie Od Nowa).

fot. Anna Bielawiec-Osińska