Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca

20 września 2015 r. Oddział Bydgoski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy oraz Kliniką Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela, Kliniką Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza, Katedrą i Zakładem Farmakologii i Terapii, Centrum Pływania i Nurkowania - Meduza oraz Towarzystwami Rowerowymi organizują obchody Światowego Dnia Serca, które przypadają na 27 września.

Światowy Dzień Serca to wydarzenie o randze międzynarodowej, odbywające się co roku, na całym świecie, które ma na celu upowszechnianie podstawy wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz możliwości leczenia i profilaktyki. Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Dlatego tak ważna jest edukacja, profilaktyka i promocja zachowań prozdrowotnych. Tegoroczna akcja będzie koncentrowała się na edukacji dotyczącej osób powyżej 65 roku życia chorujących na nadciśnienie tętnicze i przebiegać będzie pod hasłem: "Trzecia młodość Twojego serca".

Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że niezależnie od wieku niekonieczne jest rezygnowanie z pełnego wrażeń życia. Trzeba tylko pamiętać jak ważny dla serca jest zdrowy styl życia czyli zmiana nawyków żywieniowych, większa dawka ruchu, wyzbycie się nałogów, kontrola wagi i walka z otyłością oraz odpoczynek i unikanie stresu.

Obchody ŚDS w Bydgoszczy będą miały dwojaki charakter. Od godz. 10.00 do 18.00 na Starym Rynku będzie czynna Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier, która będzie oferować bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne. Odwiedzający będą mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniem chorób serca w trakcie rozmów ze specjalistami. Kardiologiczna Poradnia Servier zaoferuje gościom bezpłatne badanie ciśnienia tętniczego, BMI, stężenia glukozy, cholesterolu całkowitego (u osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu całkowitego – lipidogram), EKG, ECHO.

Propagacją zdrowej aktywności fizycznej uprawianej w rodzinnym gronie będzie organizowany rajd rowerowy ze startem i metą na placu Starego Rynku, przebiegający ulicami Bydgoszczy, zakończony losowaniem wśród uczestników atrakcyjnych nagród, w tym dwóch eleganckich rowerów ufundowanych przez Oddział Bydgoski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Początek rajdu o godz. 11.30, a losowanie nagród po jego zakończeniu.

W tym roku rajd poprowadzą BKTR Turkole przy współpracy Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna. Bydgoska Masa Krytyczna to całkowicie nieformalna grupa rowerzystów, która powstała w 2010 roku obierając sobie za cel organizowanie legalnych, zabezpieczanych przez policję przejazdów rowerowych.

Patronat nad Światowym Dniem Serca w tym roku również obejmie Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Przy ul. Mostowej w godz. 12.00-17.00 będą odbywały się obchody Europejskich Dni Bez Samochodu. Organizatorzy przewidują liczne atrakcje m. in. miasteczko dla dzieci, ćwiczenia na świeżym powietrzu oraz pokaz ratownictwa medycznego.

pdfRegulamin przejazdu rowerowego137.39 KB

pdfTrasa rodzinnego rajdu rowerowego461.2 KB