Jubileusz 70-lecia powstania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

70 lecie UMK baner

Z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Collegium Medicum w Bydgoszczy włącza się w uroczyste obchody uniwersyteckiej rocznicy. Z tej okazji przygotowaliśmy szereg nowinek medycznych związanych z liczbą 70 oraz konkurs „Mikołaj Kopernik w Polsce”.

Konkurs „Mikołaj Kopernik w Polsce”

Kopernik konkurs banerZapraszamy do udziału w konkursie "Mikołaj Kopernik w Polsce". Każda zainteresowana osoba, która do 31 maja 2015 r. prześle fotografię wizerunku Mikołaja Kopernika ma szansę na główną wygraną. Konkurs „Mikołaj Kopernik w Polsce” polega na nadesłaniu na wskazany e-mail fotografii pomników, rzeźb, miejsca lub innych elementów związanych bezpośrednio z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

Spośród nadesłanych w konkursie fotografii zostaną wyłonione 3 nagrody główne oraz 35 nagród dla osób, które prześlą wyróżniające się fotografie zgodne z regulaminem konkursu.

Dla zwycięzców przewidujemy nagrody w postaci:

• I miejsce - tablet,
  • II i III miejsce - nagrody rzeczowe w postaci gadżetów z logo CM (pamięć przenośna o pojemności 8 GB w kształcie chirurga, kubek, zabawka tabletka antystresowa).
  • 35 osób, które prześlą wyróżniające się zdjęcia zgodne z regulaminem konkursu, otrzyma pamięć przenośną o pojemności 8GB w kształcie Mikołaja Kopernika.

Aby wziąć udział w konkursie, każdy uczestnik powinien przesłać zdjęcie konkursowe i wymagane oświadczenia, które są załącznikiem do regulaminu. Adres mailowy, na który należy przesłać załączniki to: konkurs@cm.umk.pl

Czekamy na wasze propozycje!

pdfRegulamin konkursu >>92.86 KB
docOświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych >>25.00 KB
docOświadczenie o uczestnictwie dziecka w konkursie „Mikołaj Kopernik w Polsce” >>26.00 KB

Nowinki medyczne z 70-tką w tle

Ciekawostki medyczne zebraliśmy spośród propozycji nadesłanych przez naukowców naszej uczelni, którzy podzielili się z nami swoim patentem na liczbę 70:

• 70-cio kilogramowe ludzkie ciało zawiera około 7*1 027 atomów. To 7 i 27 zer.
  • 70% pielęgniarek ma więcej niż 40 lat.
  • Około 70% chorych na łuszczycowe zapalenie stawów ma zmiany w zakresie aparatu paznokciowego o charakterze "objawu naparstka".
  • Rak podstawnokomórkowy (BCC) stanowi około 70% wszystkich nieczerniakowych raków skóry (NMSC).
  • 70 cm wzrostu według Księgi Rekordów Guinessa ma najmniejszy człowieka na świecie 24-letni Kolumbijczyk Edward Nino Hernandez.
  • 70 kg to przyjmowana średnia waga osoby dorosłej.
  • Około 70% przypadków AIDS jest rejestrowanych w Afryce.
  • Podczas gotowania na parze warzywa tracą do 70% witaminy C.
  • 70 lat temu nagrodę Nobla dostał Alexander Fleming wraz z Howardem Floreyem i Ernstem Chainem, za odkrycie i oczyszczenie penicyliny G.
  • Człowiek zarażony Giardia lamblia wydala do 70 mln cyst na dobę w gramie kału.
  • Dojrzała postać tasiemca psiego Dipylidium caninum osiąga do 70 cm długości.
  • Gotowanie mięsa w temp. powyżej 70˚C zabija wągry tasiemca nieuzbrojonego Taenia saginata już po 5 minutach.
  • U chorych na świerzb, w ciągu jednego miesiąca świerzbowiec Sarcoptes scabiei składa ok. 70 jaj, z których następnie wylęgają się larwy drążące kanaliki w skórze.
  • Samica muchy domowej Musca domestica składa jednorazowo ok. 70 jaj.
  • IQ równe 70 to dolna granica normy intelektualnej człowieka.
  • Niedosłuch ciężki dotyczy stopnia utraty słuchu wynoszącego co najmniej 70 dB (decybeli).
  • Około 70% cech występujących u bliźniąt monozygotycznych wynika ze zmienności genetycznej.
  • Nerka ma około 70 mm szerokości.
  • Powierzchnia pęcherzyków płucnych wynosi średnio 70 m2.
  • Ludzkie ciało zawiera około 70 ml krwi na 1 kg masy.
  • Przeciętna częstotliwość tętna dorosłego człowieka wynosi około 70 uderzeń na minutę.