Medycyna sądowa w hołdzie pamięci

Medycyna sądowa w hołdzie pamięci

zdjęcie czaszkiKatedra Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Tomasza Grzybowskiego zaangażowała się w badania nad materiałem kostnym Polaków, którzy w okresie wojennym zginęli na Kresach.

Od kilku lat na Ukrainie prowadzone są prace poszukiwawczo-ekshumacyjne mające na celu odnalezienie i upamiętnienie Polaków zamordowanych na Kresach. W ostatnim czasie prace te, prowadzone przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w porozumieniu ze stroną ukraińską, weszły w nową fazę, dzięki szerokiemu zaangażowaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz lubelskiej Fundacji Niepodległości.

Latem tego roku polsko-ukraińska ekipa archeologiczna kierowana przez dr Dominikę Siemińską z Torunia eksplorowała głównie tereny Wołynia, m.in. w rejonie bitwy pod Szackiem, jednego ze starć grupy żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza z Armią Czerwoną, podczas agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Dzięki pracom ekshumacyjnym udało się odnaleźć materiał kostny pochodzący od 25 polskich żołnierzy i policjantów, m.in. z miejscowości Położewo, Mielniki, Zaglinne oraz Gajki Syteńskie. Próbki trafiły do Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK, gdzie są obecnie poddawane identyfikacyjnym badaniom DNA. - Badania finansowane przez Fundację Niepodległości nie należą do najłatwiejszych - mówi kierownik Katedry profesor Tomasz Grzybowski - Materiał genetyczny niektórych próbek jest silnie zdegradowany i obecny w niewielkich ilościach, co wymusza na nas zastosowanie czasochłonnych i złożonych metod badawczych. Mamy jednak długoletnie doświadczenie w analizach mitochondrialnego DNA (mtDNA), co znalazło swój wyraz między innymi w akredytacji procedury badawczej dla mtDNA przez Polskie Centrum Akredytacji.

W chwili obecnej Katedra Medycyny Sądowej jest jedyną jednostką w Polsce, która otrzymała akredytację PCA na badania mtDNA dla celów sądowych. - Wraz z przedstawicielami lubelskiej Fundacji Niepodległości mamy nadzieję, że wyniki naszych badań będą stanowiły w niedalekiej przyszłości zalążek genetycznej bazy danych Polaków pomordowanych na Kresach - dodaje profesor Grzybowski.