Medyczna Środa

Medyczna Środa

medytacja zdjęcie 22 października 2014 r. o godz. 18:00 mgr Wojciech Smuczyński z Kliniki Neurochirurgii, Neurotraumatologii i Neurochirurgii Dziecięcej wygłosi wykład „Rozwój rehabilitacji od starożytności do współczesności" w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Rehabilitacja ruchowa w swoim rozwoju związana była przede wszystkim z chorobami narządu ruchu. W starożytnej Grecji oraz Rzymie gimnastyka lecznicza wykorzystywana była w wielu schorzeniach. Uznawaną kwestią było również, że gimnastyka była metodą dającą prawidłowy, harmonijny rozwój ludzkiego ciała.
W XVI i XVII wieku nastąpiło ożywienie w dziedzinach takich, jak protezowanie i ortotyka. Opracowano również zasady gimnastyki korekcyjnej i postępowania w skrzywieniach kręgosłupa.
XIX wiek był czasem rozpoczęcia rozwoju współczesnej rehabilitacji. Zaczęto używać nowych metod leczenia np. prądu faradycznego i galwanicznego.
Przełom XIX i XX wieku był szczególnie ważny pod względem rozwoju kriogeniki, co później spowodowało również wprowadzenie terminu krioterapia. Szczyt rozwoju leczenia usprawniającego przypadł na okres międzywojenny, ponieważ powstała konieczność pomocy ogromnej rzeszy inwalidów wojennych, którzy ucierpieli wskutek działań wojennych.
Prace Profesora Wiktora Degi zmieniły podejście do procesu rehabilitacji, wskazując drogę, jak powinna wyglądać nowoczesna rehabilitacja XX wieku.
Obecnie wcześnie prowadzona kompleksowa rehabilitacja jest integralną częścią właściwego postępowania leczniczego.

Na wykład zapraszamy o godz. 18:00
do auli Collegium Medicum UMK
przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby
zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>