Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca plakat5 października 2014 r. nasza Uczelnia włączy się w uroczyste obchody Światowego Dnia Serca organizowanego przez Oddział Bydgoski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy oraz Kliniką Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela Bydgoszczy, Kliniką Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz Towarzystwami Rowerowymi.

Światowy Dzień Serca przypadający 27 września to wydarzenie o randze międzynarodowej, odbywające się corocznie na całym świecie. Ma ono na celu upowszechnianie wiedzy o schorzeniach serca oraz możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Dlatego tak ważna jest edukacja, profilaktyka i promocja zachowań prozdrowotnych. W tym roku edycja akcji profilaktyczno-edukacyjnej przebiegać będzie pod hasłem „Mamo, Tato - dbajmy o serce…” Tym hasłem organizatorzy chcą zachęcić całe rodziny do troski o swoje serce i pragną zwrócić uwagę na szkodliwe zachowania wśród dzieci i młodzieży. Nadużywanie słodyczy i napojów gazowanych, a także spędzanie wolnego czasu przed komputerem to czynniki zagrażające zdrowiu serca.

W trzech miastach (Warszawa, Bydgoszcz, Lublin) odbędą się debaty na temat profilaktyki chorób serca u dzieci z udziałem Profesora Piotra Hoffmana w Warszawie, Profesora Władysława Sinkiewicza i Profesora Grzegorza Grześka w Bydgoszczy, Profesora Andrzeja Wysokińskiego w Lublinie.

Obchody dnia serca w Bydgoszczy będą miały dwojaki charakter:

  • w godz. 09:00 – 18:00 na Starym Rynku w Bydgoszczy będzie czynna Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier, oferująca bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne. Kardiologiczna Poradnia Servier zaoferuje gościom bezpłatne badanie ciśnienia tętniczego, EKG, stężenia glukozy, hemoglobiny glikowanej i cholesterolu we krwi. Jeśli te wyniki okażą się nieprawidłowe będzie możliwość specjalistycznej konsultacji kardiologicznej oraz dietetycznej.
  • o godz. 11:30 rozpocznie się rajd rowerowy. Zainteresowani wystartują ze Starego Rynku w Bydgoszczy. Impreza zakończy się rozlosowaniem wśród uczestników rajdu rowerów ufundowanych przez Oddział Bydgoski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
    pdfRegulamin przejazdu >>284.54 KB

Patronat nad Światowym Dniem Serca objął Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.