Katedra Medycyny Sądowej z akredytacją

Katedra Medycyny Sądowej z akredytacją

zdjęcie z zajęć praktycznych20 lutego 2014 r. Katedra Medycyny Sądowej uzyskała certyfikat akredytacji w odniesieniu do normy PN EN ISO/IEC 17025 dla laboratoriów badawczych (nr AB 1494) Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). Tym samym Katedra stała się pierwszą uniwersytecką jednostką w Polsce, która posiada status akredytowanego dostawcy usług badawczych z zakresu genetyki i toksykologii sądowej.
Jednocześnie Katedra dysponuje najszerszym zakresem akredytowanych procedur badawczych spośród wszystkich polskich jednostek świadczących usługi badawcze z dziedziny szeroko rozumianej medycyny sądowej. Jako jedyna placówka w naszym kraju oferuje m.in. akredytowane badania ojcostwa oraz ustalenie pochodzenia w linii żeńskiej za pomocą sekwencjonowania mitochondrialnego DNA (mtDNA). – Uzyskanie przez nasze laboratoria certyfikatu PCA jest pochodną decyzji ramowej Rady Unii Europejskiej 2009/905/WSiSW, która zobowiązuje dostawców usług kryminalistycznych wykonujących czynności laboratoryjne do uzyskania akredytacji – mówi profesor Tomasz Grzybowski, kierownik Katedry Medycyny Sądowej – Na mocy tej decyzji, usługi badawcze z zakresu genetyki sądowej znalazły się w obszarze regulowanym prawnie, a certyfikat akredytacji zapewnia m.in. możliwość wykorzystania wyników badań przeprowadzonych w naszej Katedrze przez wymiar sprawiedliwości i organy ścigania innych krajów UE.
Katedra Medycyny Sądowej zrobiła jednak krok do przodu w stosunku do wspomnianej decyzji unijnej, poddając akredytacji również oznaczenia alkoholu etylowego w materiale biologicznym, co nie jest na razie obligatoryjne.

Więcej informacji na temat zakresu akredytacji Katedry Medycyny Sądowej można znaleźć w oficjalnym dokumencie Polskiego Centrum Akredytacji, krajowej jednostki akredytującej.

pdfZakres akredytacji >>219.97 KB