HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Dzień Dawcy Szpiku

Dzień Dawcy Szpiku

dawcy 201311 i 12 grudnia 2013 r. Collegium Medicum UMK włącza się w ogólnopolską akcję Dnia Dawcy Szpiku, w ramach której ponad sto uczelni wyższych w kraju połączy swoje siły, aby pomóc chorym na raka krwi.

Tegoroczna jesienna edycja rejestracji studentów do bazy dawców szpiku fundacji DKMS odbędzie się pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”. Jest to kontynuacja projektu „Studenci wspólnie przeciw białaczce”, który zakończył się wielkim finałem w kwietniu 2013 r. Na 50 uczelniach zarejestrowano prawie 6000 potencjalnych dawców komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę kolejne osoby dowiadują się, że mają białaczkę. Chorują dorośli, młodzież, dzieci. Dla wielu z nich szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest wciąż zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób, z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.

Zostanie potencjalnym dawcą to poważna decyzja podejmowana na całe życie. Rejestracja zajmuje chwilę i polega na pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Potencjalny dawca w każdej chwili może otrzymać telefon z informacją, że znalazł się pacjent potrzebujący szpiku.

Projekt „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” ma również charakter edukacyjny. Jednym z kluczowych aspektów projektu jest przekazanie wiedzy w zakresie:

  • problematyki dawstwa szpiku kostnego w Polsce,
  • bycia potencjalnym dawcą,
  • dojrzałości w momencie rejestracji.

Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: 11-12 grudnia 2013 r.
Godziny:    11:00 - 18:00
Miejsce: Aula Collegium Medicum UMK
ul. Jagiellońska 13, Bydgoszcz
oraz
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza 
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Facebook

Dzien Dawcy_2013