Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka

1Oddział Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy bierze udział w tegorocznej edycji akcji „Socks for life”, której punktem kulminacyjnym będą w niedzielę, 17 listopada obchody Światowego Dnia Wcześniaka.
Już od kilku dni na Oddziale Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka, w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej oraz części szpitalnych korytarzy rozwieszane są skarpetkowe łańcuchy.

Na świecie każdego roku rodzi się przedwcześnie 15 milionów dzieci, z czego około 500 tysięcy w samej Europie. Statystycznie wcześniakiem jest co dziesiąty noworodek. Europejska Fundacja na Rzecz Opieki nad Noworodkami (European Foundation for the Care of Newborn Infants - EFCNI) walcząc o zapewnienie każdemu dziecku w Europie dobrego startu w życiu, od kilku lat prowadzi kampanię „Socks for life”, mającą na celu promowanie wiedzy na temat wcześniactwa. Akcja polega na zbieraniu małych skarpetek (kupionych, zrobionych na drutach, wykonanych z tektury przez dzieci w szkołach i przedszkolach pod hasłem: „Zaprojektuj skarpetkę dla małego dzidziusia”) i wykonaniu z nich kolorowych łańcuchów, by 17 listopada - w Światowym Dniu Wcześniaka przyozdobić nimi szpitalne oddziały, których pacjentami są wcześniaki. Przedsięwzięcie, które łączy w sobie działalność artystyczną i informacyjną jest próbą zwrócenia uwagi na problemy dzieci urodzonych przedwcześnie.

5  2  4

3  6