Perełka Bydgoszczy dla Collegium Medicum UMK

Perełka Bydgoszczy dla Collegium Medicum UMK

Dworcowa akt darowizny - zdjęcieCollegium Medicum UMK zyskało nowy budynek na potrzeby utworzenia w najbliższej przyszłości wydziału lekarsko-dentystycznego. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przekazał 8 października 2013 r. aktem darowizny na ręce Rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna historyczny bydgoski obiekt mieszczący się przy ul. Dworcowej 63 i 65a.

Uroczystość podpisania aktu notarialnego dotyczącego darowizny odbyła się w najokazalszej sali nowo przekazanego budynku. W akcie darowizny określono cel, dla którego przekazano obiekt. Docelowo w budynku będzie się mieścił wydział stomatologiczny oraz prowadzona będzie uzupełniająca działalność naukowo-dydaktyczna.

Galeria zdjęć >>

Wirtualny spacer po budynku >>

- Dziękuję władzom miasta za pomysł i realizację. Jesteśmy na początku niełatwej, ale na pewno możliwej drogi prowadzącej do utworzenia kierunku, który od wielu lat jest oczekiwany przez naszych potencjalnych studentów – powiedział podczas spotkania Prorektor ds. Collegium Medicum prof. Jan Styczyński.

Przekazany dla Collegium Medicum UMK budynek został wzniesiony w latach 1886-1889 w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Jego zaprojektowanie powierzono berlińskiej firmie architektonicznej ''Gropius und Schmieden''. Dzisiejsze wnętrze gmachu tylko częściowo oddaje jego pierwotny charakter, głównie poprzez niezmienny układ trójprzęsłowego holu, korytarze ze sklepieniami krzyżowymi i przede wszystkim reprezentacyjną klatkę schodową. Jest on całkowicie podpiwniczony z sutereną i stanowi zamkniętą bryłę z trzema wewnętrznymi dziedzińcami. Łączna powierzchnia użytkowa to 7,5 tys. m kw.