Medyczna Środa

Medyczna Środa

trucizna10 kwietnia 2013 r. o godz. 18:00 zapraszamy na wykład "Arszenik - trucizna czy lek?” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”. Wykład poprowadzi dr n. med. Magdalena Izdebska - adiunkt w Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii.

Trójtlenek arsenu, zwany również arszenikiem, jest półmetalem wykorzystywanym do wyrobu szkła oraz farb. Bezbarwny, bez smaku i zapachu arszenik był „wygodnym” środkiem zwalczającym „niewygodnych” władców. Dodanie do napoju lub jedzenia tego specyfiku spowodowało śmierć niejednego króla. Prawdopodobnie nawet wybitny strateg Napoleon padł ofiarą trójtlenku arsenu.

Medyczne zastosowanie tego związku sięga jednak tysiącleci p.n.e. Hipokrates, zwany ojcem medycyny, stosował aurypigment (As2S3) i realgar (As2S2) jako składniki maści przeciwko guzom, a Galen używał As2S3 w leczeniu owrzodzeń. lekW XVIII wieku Thomas Fowler zastosował w terapii medycznej 1% roztwór soli arsenianu potasu (KAsO2) w leczeniu m.in. astmy, cukrzycy, gruźlicy i gorączki reumatoidalnej, a w latach 60-tych XX wieku chińscy lekarze użyli maści na bazie arszeniku do leczenia raka skóry. Miejscowe stosowanie TA okazało się skuteczne, jednak podanie leku doustnie było bardzo toksyczne dla organizmu. Po przeprowadzeniu szeregu analiz, w 1971 roku zastosowano terapię dożylną, która wykazała dużo mniejszą toksyczność i korzystne rezultaty w leczeniu m.in. białaczki, chłoniaków i raka wątroby. Po wieloletnich badaniach podstawowych i klinicznych w 2000 roku wprowadzono lek na bazie arszeniku, który stosowany jest u pacjentów z ostrą białaczką promielocytową (APL). Pozytywne rezultaty leczenia pacjentów z APL skłoniły naukowców do zastosowania As2O3 w terapii ostrej i przewlekłej białaczki szpikowej, szpiczaka mnogiego, zespołów mielodysplastycznych, chłoniaków złośliwych, a także nowotworów trzustki, żołądka, wątroby, nerek, płuc i piersi. Badania kliniczne wskazują na szerokie zastosowanie trójtlenku arsenu, jednak intensywne badania podstawowe określające wielokierunkowość mechanizmu działania tego związku stanowią klucz do kontynuowania badań nad jego jeszcze szerszym zastosowaniem.

Na wykład zapraszamy do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.
Wstęp na wykład jest wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby
zainteresowane
poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady >>