Medyczna Środa

Medyczna Środa

maska27 marca 2013 r. o godz. 18:00 zapraszamy na wykład "Nie wszystko co sprzyja urodzie sprzyja zdrowiu, czyli uboczne działanie kosmetyków” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”. Wykład poprowadzi adiunkt Zakładu Polityki Zdrowotnej i Zabezpieczenia Społecznego - dr n. med. Milena Wojciechowska.

Stosowanie kosmetyków wydaje się być nieodzownym elementem współczesnej cywilizacji i kultury. Jako produkty codziennego użytku kosmetyki są powszechnie używane przez kobiety i mężczyzn w różnym wieku, a także dzieci. Zgodnie z definicją, kosmetyki nie powinny zagrażać zdrowiu człowieka jednak nierzadko są przyczyną objawów ubocznych, reakcji nadwrażliwości oraz alergii.
Odpowiedzialne za alergizację produktów kosmetycznych są przede wszystkim substancje zapachowe, konserwanty i barwniki. Składowe te często doprowadzają do powstania zmian skórnych takich jak alergiczny wyprysk kontaktowy będący najczęstszą kliniczną postacią alergii na kosmetyki.
Diagnostyka alergii na kosmetyki jest trudna ze względu na mnogość występujących w nich substancji uczulających. Zastosowanie znajdują naskórkowe testy płatkowe, których wynik dodatni przemawia za alergicznym podłożem zmian skórnych.

Na wykład zapraszamy do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.
Wstęp na wykład jest wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby
zainteresowane
poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady >>