Medal dla Profesora Romana Mazura

medalSenat UMK uhonorował Profesora Romana Mazura z Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK medalem "Za zasługi położone dla rozwoju Uczelni". Medal został wręczony podczas uroczystych obchodów Święta Uczelni 19 lutego 2013 r. w Toruniu.

To wyjątkowe wyróżnienie otrzymują szczególnie zasłużeni długoletni pracownicy naukowi i administracyjni UMK, a także osoby spoza uczelni i instytucje, których działalność pomaga w jej rozwoju.

Profesor Roman Mazur jest twórcą Katedry i Kliniki Neurologii, którą kierował od początku jej powstania w 1985 r. do 1999 roku i z którą jest związany do dnia dzisiejszego. Profesor Roman Mazur jest również twórcą Kliniki Neurologii na bazie Oddziału Neurologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy oraz centrum udarów w Klinice Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. A. Jurasza. Osiągnięcia naukowo-dydaktyczne prof. Romana Mazura były podstawą do nadania mu tytułu profesora nadzwyczajnego w roku 1987 i profesora zwyczajnego w roku 1995.

medal2Profesor Roman Mazur jest Członkiem Amerykańskiej Akademii Neurologii, Kawalerem Królewskiego Towarzystwa Medycznego, Członkiem Światowej Federacji Neurologicznej, Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu oraz jego twórcą i aktualnie Honorowym Prezesem. Wyrazem uznania dla Profesora Romana Mazura jako dydaktyka była funkcja Przewodniczącego Rady Szkolnictwa Medycznego przy Ministrze Zdrowia oraz nadane mu odznaczenia Zasłużony Nauczyciel PRL oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej. W roku 1998 Profesor został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Andrzej Romański (UMK)