Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

transplantacja7 lutego 2013 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji upamiętniający pierwszy udany przeszczep w Polsce, który odbył się 47 lat temu. Z tej okazji odbyło się wyjątkowe spotkanie i wystawa plakatów poświęconych transplantologii.

Środa, 26 stycznia 1966 roku - zespół transplantacyjny dokonuje pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki z pomyślnym skutkiem. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii polskiej medycyny transplantacyjnej. Na pamiątkę tego wydarzenia, 26 stycznia obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantacji.
Minęło 47 lat. Jak zmieniła się medycyna transplantacyjna przez niemal pół wieku? Problem przybliżą Państwu osoby związane zawodowo z transplantologią:

  • prof. dr hab. med. Zbigniew Włodarczyk - chirurg transplantolog, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK, jedynego w naszym województwie ośrodka przeszczepiającego narządy unaczynione,
  • dr n. med. Robert Włodarski - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, koordynator transplantacyjny 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy,
  • mgr Aleksandra Woderska - regionalny koordynator Poltransplantu,
  • mgr Kamila Sadaj-Owczarek - koordynator transplantacyjny Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Spotkanie było również niecodzienną okazją do poznania osób prywatnie związanych z transplantologią:

  • Bartka Dobrowolskiego, słuchacza Szkoły Policealnej Medycznej w Zespole Szkół Medycznych, który jest dawcą szpiku kostnego,
  • mgr. Henryka Szeląga - osoby po przeszczepie nerki,
  • mgr Moniki Siekierki - członka rodziny pacjenta oczekującego na przeszczep.

Przy okazji spotkania odbyła się też wystawa plakatów promujących przeszczepianie narządów. Plakaty zostały wykonane przez uczniów VIII LO w Bydgoszczy, w ramach realizowanej w ubiegłym roku kampanii „Drugie życie - masz dar uzdrawiania”, koordynowanej w liceum przez mgr Małgorzatę Włodarską.Organizatorzy:
Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK
VIII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej
Dział Promocji i Informacji CM

Spotkanie zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Zdrowia
w ramach Wieloletniego Programu na lata 2011-2020 pod nazwą
„Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”