HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Trucizny, trucicielki i truciciele

Trucizny, trucicielki i truciciele

truciznaStudenckie Koło Naukowe Historii Medycyny i Farmacji
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
ma przyjemność zaprosić na
Ogólnopolską Konferencję Naukową
pt. 

Trucizny, trucicielki i truciciele.
Medyczne i kulturowe aspekty trucia na przestrzeni dziejów.

Bydgoszcz 7-8.04.2016 r.

docxKomunikat nr 158.55 KB

Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną. Przyjmując za definicję trucizny przytoczone słowa Paracelsusa możemy założyć, że na to miano zasługuje każda substancja, która w odpowiedniej dawce, jest w stanie wywołać efekt fizjologiczny w organizmie człowieka. Zakres rozważań nad podanym tematem jest zatem niezwykle szeroki.
Celem konferencji będzie próba udzielenia odpowiedzi na następujące pytania: W jaki sposób na przestrzeni dziejów zmieniał się sposób postrzegania i stosowania trucizn? Jakie formy przybierały one w przeszłości oraz w jakich obszarach życia możemy spotkać się z nimi obecnie? W jakim celu używano trucizn i czy zawsze utożsamiano je z negatywnymi cechami? Zapraszamy także do przygotowania referatów poświęconych substancjom, które w procesie poznawczym zostały uznane za trujące. Dla naszych rozważań istotny będzie również kontekst historyczny i kulturowy stosowania trucizn; poszukamy więc odpowiedzi na pytanie, kto truł kogo i dlaczego?
W związku z powyższym proponujemy następujące obszary badawcze:

  • trucizny w medycynie i farmacji
  • trucizny w praktyce życia codziennego
  • trucizny w obszarze praktyk społecznych, kulturowych i symbolicznych
  • trucizny w literaturze i sztuce
  • trucizny jako „środek do celu”
  • trucizny a sztuka kulinarna

Jesteśmy też otwarci na referaty wykraczające poza ich ramy, związane z tematem konferencji. Nie ograniczamy również zasięgu geograficznego, ani zakresu chronologicznego podejmowanych zagadnień.
Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich badaczy zainteresowanych jej tematyką, zaś w szczególności studentów i doktorantów oraz młodych pracowników naukowych reprezentujących kierunki związane z medycyną, farmacją, zdrowiem publicznym, pielęgniarstwem, analityką medyczną, a także historią, historią sztuki, antropologią kultury itp.

Czas na wygłoszenie referatu wynosił będzie 15 minut.

ZGŁOSZENIA
Prosimy o wysyłanie zgłoszeń, nie później niż do 19.02.2016 r. do godziny 23.59, na adres: konftrucizny@gmail.com lub roksana.wil@wp.pl.
docxFORMULARZ ZGŁOSZENIA13.22 KB
Abstrakt powinien zawierać od 1000 do 1500 znaków ze spacjami.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji nadesłanych abstraktów. Lista osób zakwalifikowanych zostanie podana najpóźniej 13.03.2016 r.
 

OPŁATA
Opłata konferencyjna wynosi 250 zł dla uczestników studiów doktoranckich i pracowników naukowych oraz 100 zł dla uczestników studiów magisterskich.
Opłata obejmuje materiały konferencyjne, wyżywienie oraz opublikowanie wygłoszonych referatów w recenzowanej pracy zbiorowej. Zaznaczamy, że do druku będą skierowane tylko te prace, które uzyskają pozytywną opinię recenzentów.

Organizatorzy konferencji mogą pomóc w znalezieniu zakwaterowania, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Koszty noclegu pozostają we własnym zakresie uczestników.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy
konftrucizny@gmail.com lub roksana.wil@wp.pl  

Dalsze informacje zostaną przekazane w komunikacie nr 2