Nałogi. Medyczne i kulturowe aspekty uzależnień na przestrzeni dziejów.

grafika ilustracyjnaStudenckie Koło Naukowe Historii Medycyny i Farmacji
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Studenckie Koło Historyków
Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
mają przyjemność zaprosić na

Ogólnopolską Konferencję Naukową
pt.

Nałogi.
Medyczne i kulturowe aspekty uzależnień
na przestrzeni dziejów.

Bydgoszcz 6-7 kwietnia 2017 r.

pdfKomunikat nr 1581.94 KB

Już niemal od zarania dziejów człowiek miał do czynienia ze zjawiskiem uzależnienia. Malowidła na ścianach jaskiń ujawniają pociąg prehistorycznych ludzi do substancji wprowadzających w stan odurzenia. W zapiskach cesarza Shen Nunga (III tysiąclecie p.n.e.) odnajdujemy wzmiankę o haszyszu, który stosowany był w celach leczniczych. Podobnie również jak wyciąg z konopi, co w swoich dziennikach, po spotkaniu z Persami, odnotował Marco Polo (XIII/XIV wiek). W wiekach XVIII i XIX, w Wielkiej Brytanii i Ameryce, powszechne w użyciu były morfina i kokaina. Historia alkoholu jest równie wiekowa i bogata, na co wskazuje wiele przekazów historycznych zawierających informacje na temat powstawania napojów „wyskokowych” i ich znaczenia w kulturze i życiu człowieka. Rozwój technologii przyniósł nowe formy uzależnień, które współcześnie mogą wręcz zaskakiwać.

Celem konferencji jest próba udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące procesu uzależnienia: W jaki sposób na przestrzeni dziejów zmieniała się definicja i postrzeganie uzależnienia? Jakie formy przybierało dawniej i jak możemy je zdefiniować współcześnie?

W związku z powyższym proponujemy następujące obszary badawcze:

• uzależnienia w medycynie i farmacji, sposoby diagnozowania i metody leczenia,
  • uzależnienia w praktyce życia codziennego,
  • uzależnienia w obszarze praktyk społecznych, kulturowych i symbolicznych,
  • uzależnienia w literaturze i sztuce.

Jesteśmy też otwarci na referaty wykraczające poza ich ramy, związane z tematem konferencji. Nie ograniczamy również zasięgu geograficznego, ani zakresu chronologicznego podejmowanych zagadnień.

Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich badaczy zainteresowanych jej tematyką, zaś w szczególności studentów i doktorantów oraz młodych pracowników naukowych reprezentujących kierunki związane z medycyną, farmacją, zdrowiem publicznym, pielęgniarstwem, analityką medyczną, a także historią medycyny i farmacji, historią sztuki, antropologią kultury itp.

Czas na wygłoszenie referatu wynosił będzie 15 minut.

ZGŁOSZENIA
Prosimy o wysyłanie zgłoszeń, nie później niż do 01.03.2017 r. na adres: konfnalogi@gmail.com
docxFORMULARZ ZGŁOSZENIA13.24 KB
Abstrakt powinien zawierać od 1000 do 1500 znaków ze spacjami.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji nadesłanych abstraktów. Lista osób zakwalifikowanych zostanie podana najpóźniej 13.03.2017 r.

OPŁATA
Opłata konferencyjna wynosi 250 zł dla uczestników studiów doktoranckich i pracowników naukowych oraz 100 zł dla uczestników studiów magisterskich.
Opłata obejmuje materiały konferencyjne, wyżywienie oraz opublikowanie wygłoszonych referatów w recenzowanej pracy zbiorowej. Zaznaczamy, że do druku będą skierowane tylko te prace, które uzyskają pozytywną opinię recenzentów.

Koszty noclegu pozostają we własnym zakresie uczestników. Organizatorzy konferencji mogą pomóc w znalezieniu zakwaterowania.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy konfnalogi@gmail.com

Dalsze informacje zostaną przekazane w komunikacie nr 2