OGRÓD ROŚLIN LECZNICZYCH I KOSMETYCZNYCH

OGRÓD ROŚLIN LECZNICZYCH I KOSMETYCZNYCH

Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych, lipiec 2016

OGRÓD ROŚLIN LECZNICZYCH I KOSMETYCZNYCH

otwarcie Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych zdjęcie 2Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych został założony dla realizacji celów edukacyjnych Collegium Medicum UMK jako źródło roślinnego materiału dydaktycznego, jak i przeznaczonego do badań naukowych prowadzonych w szczególności w Katedrze i Zakładzie Biologii i Botaniki Farmaceutycznej oraz Katedrze i Zakładzie Farmakognozji. Ogród służy także popularyzacji wiedzy na temat roślin leczniczych i kosmetycznych w społeczności lokalnej.

W ogrodzie zgromadzono blisko 200 gatunków roślin leczniczych i kosmetycznych, rodzimych i egzotycznych. W głównej części kolekcji dominują byliny i rośliny jednoroczne. Natomiast w wyniesionym otoczeniu nasadzono drzewa, krzewy i krzewinki. Przy pergolach posadzono pnącza.

Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych wiosna 2015 r.Układ gatunków wynika z kryterium fitochemicznego (obecności związków czynnych uzasadniających zastosowanie w fitoterapii i kosmetologii), a w dalszej kolejności kryterium systematycznego i siedliskowego.

Każda roślina zaopatrzona jest w etykietę z informacjami o gatunku, przynależności do rodziny i miejscu naturalnego występowania. Zawiera informację o surowcu leczniczym i kosmetycznym, głównych grupach związków czynnych oraz działaniu i zastosowaniu surowca.

Wstęp do ogrodu jest wolny, a ogród jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych, co umożliwiają szerokie alejki i obecność podjazdu dla wózków. W otoczeniu ogrodu ustawiono ławki.

pdfPOBIERZ FOLDER - PRZEWODNIK PO OGRODZIE >>2.52 MB jak złożyć folder?


wiosna w ogrodzie    WIOSNA W OGRODZIE - ZDJĘCIA ROŚLIN >>    
lato w ogrodzie     LATO W OGRODZIE - ZDJĘCIA ROŚLIN >>    
jesień w ogrodzie     JESIEŃ W OGRODZIE - ZDJĘCIA ROŚLIN >>    
zima w ogrodzie     ZIMA W OGRODZIE - ZDJĘCIA ROŚLIN >>    
fauna    FAUNA W OGRODZIE >>

Jesienią 2014 r. został nakręcony krótki film o powstaniu Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych.
otwarcie ORLiKa - przemawia dziekan Wydziału FarmaceutycznegoUroczyste otwarcie Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK nastąpiło 14 października 2014 r. 

Galeria zdjęć z uroczystego otwarcia >>zajęcia ze studentami w Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych październik 2014 r. zajęcia ze studentami w Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych październik 2014 r.W październiku 2014 r. przeprowadzono pierwsze zajęcia dla studentów Collegium Medicum UMK z kierunków: Kosmetologia i Farmacja.


BFN 2015 W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych w roku 2015 odbyły się zajęcia:

 • 21 maja 2015 r. "Ogród roślin leczniczych i kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego CM UMK"
  - prowadzący: dr Maciej Balcerek
 • 22 maja 2015 r. "Rośliny olejkowe w ogrodzie i pod mikroskopem"
  - prowadzące: dr Dorota Gawenda-Kempczyńska, dr Iwona Paszek

Galeria zdjęć z Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2015 >>ogrod bfn 2016W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych w roku 2016 odbyły się zajęcia:

 • 19.05.2016 r. " Ogród roślin leczniczych i kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego CM UMK - prezentacja ze spacerem." 
  - prowadzący: dr n. biol. Maciej Balcerek
 • 20.05.2016 r. "Rośliny olejkowe w ogrodzie i pod mikroskopem." 
  - prowadzące: dr n. biol. Dorota Gawenda-Kempczyńska, dr n. biol. Iwona Paszek


Galeria zdjęć z Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2016 >>swf: Mariusz Kowalikowski (Dział Aparatury Naukowej CM)
Opracowanie koncepcji Ogrodu, nadzór merytoryczny (dobór i układ roślin, opracowanie etykiet), opieka nad funkcjonowaniem oraz kontakt we wszelkich sprawach związanych z Ogrodem:

 • dr Iwona Paszek, ipaszek@cm.umk.pl, tel. 52 585-38-02 (Katedra i Zakład Biologii i Botaniki Farmaceutycznej)
 • dr Maciej Balcerek, balcerek@cm.umk.pl, tel. 52 585-38-29 (Katedra i Zakład Farmakognozji)

fot. Maciej Balcerek (Katedra i Zakład Farmakognozji)
zdj. nr 2 - Mariusz Kowalikowski (Dział Aparatury Naukowej CM)