Katedra Medycyny Ratunkowej i Katastrof

• dr n. med. Anna Koczaj - asystent
    • dr n. med. Julita Soczywko - starszy wykładowca

2. Zakład Medycyny Katastrof

Pracownicy Katedry Medycyny Ratunkowej i Katastrof:

• dr n. med. Andrzej Witkowski - adiunkt
  • dr n. med. Elżbieta Bernaciak - asystent
  • dr n. med. Kinga Grobelska - asystent
  • dr n. o zdr. Ewa Zieliński - asystent
  • lek. Dorota Rutkowska - asystent

Dyżury pracowników dydaktycznych >>

Informacje dla studentów

• Odwołane zajęcia
    W związku z chorobą dr Kingi Grobelskiej wykłady z przedmiotu Techniki terapeutyczne w pracy klinicznej medycyny ratunkowej dla studentów II roku ratownictwa medycznego, niestacjonarnych w dniu 6 listopada 2016 r. zostają odwołane. W/w wykłady zostaną odrobione po ustaleniu terminu ze studentami.

• Obecnym opiekunem praktyk dla studentów kierunku ratownictwo medyczne jest Pani dr Elżbieta Bernaciak.
    W sprawie wszelkich dokumentów dotyczących praktyk prosimy kontaktować się mailowo bezpośrednio z opiekunem.

• Plany zajęć na każdy kolejny zjazd dla studentów niestacjonarnych są wywieszane w gablocie Katedry wraz z nazwiskami nauczycieli odpowiadających w danym zjeździe za zajęcia.

Klinika Medycyny Ratunkowej składa się z następujących obszarów:

segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć

1. resuscytacyjno-zabiegowego
  2. wstępnej intensywnej terapii
  3. terapii natychmiastowej
  4. obserwacji
  5. konsultacyjnego
  6. zaplecza administracyjno-gospodarczego

Zakres świadczeń:

• Udzielanie pomocy chorym w stanach zagrożenia życia bez względu na etiologię.
  • Przyjmowanie pacjentów transportowanych ambulansami ratunkowymi, śmigłowcem HEMS oraz zgłaszających się samodzielnie do KMR.
  • Udzielanie doraźnej pomocy lekarskiej, zarówno pacjentom nie kwalifikującym się do leczenia szpitalnego, jak i zakwalifikowanym do hospitalizacji.
  • Udzielanie pomocy lekarskiej pacjentom z wypadku masowego lub katastrofy - zgodnie z odpowiednią instrukcją
  • Organizacja ruchu ambulansów "R" i "W" oraz obsługa lądowiska śmigłowca HEMS.
  • Udzielanie doraźnej pomocy lekarskiej pacjentom z mnogimi obrażeniami ciała, zgodnie z odpowiednią instrukcją dotyczącą powołania zespołu ds. leczenia mnogich obrażeń ciała.
  • Szkolenie przed i podyplomowe z zakresu BLS / podstawowych czynności resuscytacyjnych / oraz ALS / zaawansowanych czynności resuscytacyjnych / obejmujące teorię i zajęcia praktyczne na sali fantomowej.
  • Organizacja zabezpieczenia medycznego imprez masowych.

Zajęcia z ratownictwa medycznego

Zajęcia kierunku ratownictwo medyczne zdjęcie 1 Zajęcia kierunku ratownictwo medyczne zdjęcie 2