Katedra Patobiochemii i Chemii Klinicznej

I piętro, pok. 1037
tel. 52 585-35-98

Katedra Patobiochemii i Chemii Klinicznej

W skład Katedry Patobiochemii i Chemii Klinicznej wchodzi:

Pracownicy:

• mgr Paulina Panek

pdfDyżury dydaktyczne i administracyjne pracowników >>164.07 KB

Działalność dydaktyczna

W Katedrze Patobiochemii i Chemii Klinicznej realizowane jest kształcenie w zakresie:

Działalność naukowa

Zadania naukowe Katedry Patobiochemii i Chemii Klinicznej polegają na prowadzeniu badań doświadczalnych w zakresie biochemicznych i molekularnych podstaw chorób i na wdrożeniu tych badań do diagnostyki medycznej.

• Aktualna tematyka badawcza obejmuje:
    • Markery ryzyka sercowo-naczyniowego w diagnostyce w niedoczynności tarczycy.
    • Potencjalne biomarkery nowotworowe raka prostaty.
    • Badania na modelu biologicznym i w warunkach in vitro dotyczące oddziaływań farmakologicznych na aktywność transportową i ruchową nabłonka.
    • Wybrane parametry biochemiczne, równowaga oksydacyjno-antyoksydacyjna, aktywność enzymów lizosomalnych u osób z otyłością olbrzymią, boreliozą i łysieniem plackowatym.

• Współpraca z innymi jednostkami
    • Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka - realizacja projektu badawczego pt."Potencjalne predyktory niepowodzeń chemioterapii i progresji raka jelita grubego" (dr E. Kopczyńska)
    • Zakład Radioterapii Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka - realizacja projektu "Wpływ radiochemioterapii na stężenie potencjalnych biomarkerów nowotworowych u chorych na nowotwory złośliwe o różnym umiejscowieniu narządowym" (dr E. Kopczyńska, dr hab. D. Olszewska-Słonina, mgr B. Czerniak)
    • Zakład Medycyny Regeneracyjnej – badania aktywności transportowej nabłonka pęcherza moczowego (dr hab. D. Olszewska-Słonina)