Zapraszamy na "Medyczną Środę"

Medyczna Środa XXIII edycja  - plakat14 marca 2018 r.o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr hab. n. farm. Alicji Nowaczyk pt. „Witaminy - niezwykłe odkrycie Kazimierza Funka” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Kazimierz Funk to wybitny polski biochemik. W wieku 27 lat dokonał jednego z przełomowych odkryć w historii medycyny: było to odkrycie substancji niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu - nazywał je witaminami.

Badania, które zwieńczyły odkrycie witamin Funk przeprowadził w instytucie Listera w Londynie, gdzie był zatrudniony w grupie badawczej doktora Karola Martina. Dr Martin zlecił mu prowadzenie badań nad przyczyną choroby beri-beri. Pierwotnie Martin był przekonany, że lekarstwem na beri-beri jest białko zawarte w miąższu i otrębach ryżowych. Zadanie Funka polegało na wyizolowaniu tegoż białka. Funk rozpoczął eksperymenty, które prowadził na gołębiach. Testy wykonywał w taki sposób, że grupę badanych zwierząt karmił białkiem wyizolowywanym z miąższu i otrąb ryżowych. Niestety dieta taka nie przynosiła pożądanych efektów terapeutycznych. Od tej chwili badacz rozpoczął testy własnego, autorskiego pomysłu.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK
przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów! 

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >> 

Zdjęcia z wykładów z poprzedniej edycji >>