Złoty medal za wynalazek

stent Japonia"Stent wewnątrznaczyniowy, zwłaszcza naczyń wieńcowych" - innowacyjny wynalazek stworzony przez naukowców z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy (dr Maciej Gagat, dr hab. Dariusz Grzanka oraz prof. dr hab. Alina Grzanka) otrzymał Złoty medal na Japan Design, Idea & Invention Expo w Tokio, które odbyło się w dniach 3-5 sierpnia 2018 r. w Tokyo International Exhibition Center (Tokyo Big Sight).
Głównym celem Japan Design, Idea & Invention Expo, w którym udział wzięło ponad 100 wystawców, była wymiana pomysłów i poglądów wśród studentów różnych instytucji szkolnictwa wyższego, naukowców oraz pracowników różnych uniwersytetów i branż. Drugim celem postawionym sobie przez Organizatorów było zachęcenie do współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a przemysłem.

Przedmiotem wynalazku jest rewolucyjny w kardiologii inwazyjnej, działający kompleksowo, stent wewnątrznaczyniowy do implantacji w miejscu zwężenia naczynia krwionośnego w celu utrzymania jego odpowiedniego światła. Celem opracowania innowacyjnej konstrukcji stentu według wynalazku było zwiększenie skuteczności zabiegów poszerzenia naczyń krwionośnych, zwłaszcza tętnic wieńcowych, metodą angioplastyki balonowej z implantacją stentu, a tym samym znaczne ograniczenie powikłań pozabiegowych. Zakres wynalazku obejmuje zarówno konstrukcję stentu, jak i jego zewnętrzne powłoki o ukierunkowanym działaniu.

stent USAWynalazek opatentowany przez naukowców z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy został doceniony podczas Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków Silicon Valley (Silicon Valley International Invention Festival 2018), który odbył się w Santa Clara w USA w dniach 2-4 lipca 2018 r.
Wynalazek „Stent wewnątrznaczyniowy o właściwościach przyspieszających gojenie się miejsca implantacji i ograniczających wystąpienie zakrzepicy”. którego autorami są dr Maciej Gagat, dr hab. Dariusz Grzanka oraz prof. dr hab. Alina Grzanka otrzymał Brązowy medal targów.

SVIIF 2018 stworzył doskonałą okazję dla ponad 200 wynalazców z 25 krajów, w tym z Polski, Korei Południowej, Kanady, Tajlandii, USA, Hongkongu, Niemiec, Turcji i Rosji, aby zaprezentować swoje wynalazki, innowacyjne projekty i technologie w różnych dziedzinach nauki i technologii.

Zaprezentowanie osiągnięć naukowców z UMK w konkursie zorganizowanym podczas Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków Silicon Valley było możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Projektu pn. „KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług”, realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w ramach Programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności+”.

INTARGZłoty Medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2018 w Katowicach

logo Urząd PatentowyPatent na wynalazek "Stent wewnątrznaczyniowy, zwłaszcza naczyń wieńcowych"