Zawody symulacji medycznej

Podczas 7. Konferencji Symulacji Medycznej i Edukacji dla Studentów i Młodych Lekarzy MedIQ w Lublinie w dniach 10-11.05.2019r. odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Symulacji Medycznej SimChallenge 2019

Do rywalizacji stanęło 11 uczelni z całej Polski, naszą uczelnię reprezentował 5-osobowy zespół w składzie: Michał Cepil – V rok, lekarski, Alicja Chmielewicz – III rok, pielęgniarstwo, Marek Pikulik  VI rok, lekarski, Karolina Prokopowicz – VI rok, lekarski, Katarzyna Szymak – lider zespołu - VI rok, lekarski.

Z satysfakcją informujemy, że pobyt w lublińskim Centrum Symulacji Medycznej zakończyliśmy plasując się na 5 miejscu!

Pierwsza konkurencja nie była oceniana, a studenci pracowali w zespołach mieszanych z członkami innych zespołów. Poszkodowani w wypadku samochodowym zostali przetransportowani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, następnie Oddziału Intensywnej Terapii na Bloku Operacyjnym kończąc – na szczęście wszyscy przeżyli J.

Późnym popołudniem rozpoczęliśmy właściwą rywalizację, czekało na nas czterech pacjentów: próba samobójcza po upojeniu alkoholowym, diagnoza i leczenie zawału ściany dolnej mięśnia sercowego w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, leczenie rozległego oparzenia ciała po wybuchu gazu oraz scenariusz w szpitalu polowym z pacjentem z hiperkaliemią oraz zmiażdżeniem prawej kończyny dolnej.

Drugi dzień to kolejne dwa scenariusze symulacyjne: z dzieckiem z sepsą meningokokową oraz pacjentką z narastającą niewydolnością oddechową po zabiegu operacyjnym w oddziale chirurgii.

Gratulujemy i dziękujemy naszemu zespołowi za wynik i ciężką pracę! Zarówno pod względem merytorycznym jak i reprezentacyjnym wypadli świetnie. Zespół ubrała firma Lalil

OgolnopolskieZawodySymulacjiMedycznejwLublinie OgolnopolskieZawodySymulacjiMedycznejwLublinie OgolnopolskieZawodySymulacjiMedycznejwLublinie OgolnopolskieZawodySymulacjiMedycznejwLublinie

Zdjęcia wykonane przez Irenę Matskiv

Ogłoszenia o naborze na sędziów głównych w lokalnych zawodach symulacji:

docxHarmonogram udzielania wsparcia w Projekcie 10.04.2019319.54 KB
docxOgoszenie o naborze nr 18.docx286.61 KB
docxDeklaracja uczestnictwa w projekcie.docx34.97 KB
docxFormularz zgoszeniowy.docx287.35 KB
docOświadczenie uczestnika projektu rodo obowiązuje od 25.05.2018.doc631.5 KB
docxZgoda na przetwarzanie wizerunku.docx32.05 KB

Wydłużenie terminu naboru drużyn na Bydgoskie Igrzyska Symulacji Medycznej

Zachęcamy do zgłaszania się drużyn interdyscyplinarnych na lokalne zawody symulacji medycznej. Ostateczny termin przesyłania formularzy zgłoszeniowych to 24 marca 2019 r. W zawodach symulacji udział wziąć mogą wszyscy studenci i studentki kierunków: Lekarski, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Ratownictwo medyczne wszystkich roczników studiów.
Szczegóły w Ogłoszeniu o naborze.

docxDeklaracja uczestnictwa w projekcie 4.docx34.57 KB
docxFormularz zgłoszeniowy.docx36.25 KB
docxFormularz dane osobowe.docx287.79 KB
docxOgłoszenie o naborze nr 17 wydłużenie terminu.docx286.79 KB
docOświadczenie uczestnika.doc631.5 KB
docxRegulamin zawodów CSM Bydgoszcz 2019 zmodyfikowany.docx352.95 KB
docxZgoda na przetwarzanie wizerunku.docx34.71 KB

Nabór do pełnienia funkcji sędziego w Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej
- zgłoszenia do 11 maja 2018 r.

Bydgoskie Igrzyska Symulacji 2018Zwycięzcy Bydgoskich Igrzysk Symulacji 2018

26 kwietnia 2018 r. w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK przy ul. Kurpińskiego 19 w Bydgoszczy odbyły się pierwsze lokalne zawody symulacji medycznej zwane Bydgoskimi Igrzyskami Symulacji.

pdfFOTORELACJA3.09 MB

Pięć drużyn wzięło udział w 6 konkurencjach zmagając się miedzy innymi z mężczyzną na budowie, który upadł z rusztowania i pojawiły się między innymi objawy obrzęku mózgu, z pięcioletnim dzieckiem w stanie hipowolemicznym na sali intensywnej terapii, z pacjentem po zatruciu tlenkiem węgla, który trafił do SOR, u którego wystąpił zawał mięśnia sercowego, a także z pacjentem z migotaniem przedsionków wymagającym kardiowersji. Zespoły musiały podjąć szereg działań począwszy od zebrania wywiadu, przeprowadzenia badań fizykalnych, wykonania i zlecenia oraz interpretacji badań laboratoryjnych aby ostatecznie postawić trafną diagnozę i zastosować odpowiednią terapię. W trakcie scenariuszy klinicznych sędziowie dokonywali oceny zespołów pod względem umiejętności komunikacyjnych, pracy zespołowej, podejmowania decyzji, świadomości sytuacji, zarządzania zadaniami i wynikami.

Po scenariuszach klinicznych, kolejnym etapem zawodów była sztafeta umiejętności klinicznych takich jak: cewnikowanie pęcherza moczowego, zgłębnikowanie żołądka, wykonanie iniekcji dożylnej i domięśniowej, intubacji dotchawiczej oraz oceny 7 zjawisk osłuchowych.

W sali rzeczywistości wirtualnej zespoły musiały w wyznaczonym czasie dokonać oceny i segregacji poszkodowanych w masowym zdarzeniu wg systemu Triage.

Rywalizacja była wspaniała, wszystkie zespoły zasługują na uznanie, różnica punktowa szczególnie w trzech pierwszych zespołach była niewielka. Gratulujemy i zapraszamy na kolejne BIS w 2019 roku.

Zwycięzcy BIS 2018 to:

1. Tomasz Aleksiewicz - student kierunku lekarskiego
  2. Marek Pikulik - student kierunku lekarskiego
  3. Katarzyna Szymak - studentka kierunku lekarskiego
  4. Alicja Chmielewicz - studentka kierunku pielęgniarstwo
  5. Katarzyna Sprengel - studentka kierunku pielęgniarstwo

Przed zespołem gorący okres przygotowań do krajowych zawodów symulacji medycznej, które już 19 maja odbędą się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

fot. Łukasz Gorzelak

Lokalne zawody symulacji medycznej