Katedra Farmakologii i Terapii

Patrycja Radtke

Katedra Farmakologii i Terapii

logo Katedry Farmakologii i Terapii 220

W skład Katedry Farmakologii i Terapii wchodzi:

• Zakład Farmakologii i Terapii
      p.o. kierownika: dr n. med. Michał Wiciński
      tel. 52 585-35-88

• Pracownia Biotechnologii
      kierownik: dr n. med. Joanna Sikora
      tel. 52 585-43-37

Pracownicy:

Adiunkci:

• dr n. med. Aleksandra Karczmarska-Wódzka, akar(at)cm.umk.pl
  • dr n. med. Joanna Sikora, joanna.sikora(at)cm.umk.pl
  • dr n. med. Wioleta Stolarek, w.stolarek(at)cm.umk.pl
  • dr n. med. Michał Wiciński - p.o. kierownika Katedry, e-mail: michal.wicinski(at)cm.umk.pl

Asystenci:

• dr n. med. Ewa Janiszewska, e.janiszewska(at)cm.umk.pl
  • dr n. med. Bartosz Malinowski, bartosz.malinowski(at)cm.umk.pl
  • dr n. med. Ewa Obońska, ewaobonska(at)cm.umk.pl
  • lek. Anna Kopczyńska, a.kopczynska(at)cm.umk.pl
  • lek. stomatolog Elżbieta Kowal, ekowal(at)cm.umk.pl
  • lek. Jarosław Żak, jzak(at)cm.umk.pl

Starsi wykładowcy:

• dr n. med. Marek Krzyżanowski, marekwjk(at)cm.umk.pl

Starsi technicy:

• mgr Lilianna Baran
  • Małgorzata Gołębiewska
  • Małgorzata Kacprzak
  • Mariola Kulczyńska

Laboranci:

• Donata Schmidt

Działalność naukowa:

Działalność naukowa Katedry Farmakologii i Terapii koncentruje się wokół aktualnych zagadnień farmakologii klinicznej – terapii monitorowanej ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania leków przeciwkrzepliwych z grupy nonVKA.
Katedra oznacza w trybie 7/7, 24/24 stężenia dabigatranu oraz rywaroksabanu, jest także technicznie przygotowana do uruchomienia oznaczania stężeń apiksabanu, edoksabanu, betriksabanu.
Kolejne kierunki prowadzonych badań w zakresie farmakologii klinicznej koncentrują się na:

• Monitorowaniu i analizie parametrów farmakokinetycznych leków przeciwpadaczkowych, cytostatyków i innych.
  • Ocenie skuteczności i działań niepożądanych w leczeniu infekcji bakteryjnych amnoglikozydami.
  • Ocenie przydatności monitorowania poziomu estrogenu w leczeniu hormonalnym osteoporozy.

Kierunki badań prowadzonych w zakresie farmakologii eksperymentalnej dotyczą głównie molekularnych mechanizmów oddziaływania komórek endotelialnych na pulę receptorów rezerwowych oraz interakcji agonistów i antagonistów z receptorami mięśniówki gładkiej i szkieletowej. W tym temacie badania obejmują:

• udział endotelialnych czynników w modulacji oporu naczyniowego, dróg oddechowych ze szczególnym uwzględnieniem wpływu: tlenku azotu (NO), prostaglandyn i angiotensyny II,
  • udział cyklicznych nukleotydów i syntetycznych analogów w regulacji reakcji mięśniówki gładkiej na hormony i neuroprzekaźniki,
  • Modulujące działania IP3, cAMP, cGMP i angiotesyny II w uwalnianiu Ca2+ z wewnątrzkomórkowej puli jonów Ca2+,
  • Modulujące działania IP3, cAMP, cGMP i angiotensyny II na translokację jonów Ca2+ przez kanały Ca2+ z zewnątrzkomórkowej puli jonów Ca2+ do cytoplazmy.
  • Wpływ leków przeciwpłytkowych, immunosupresyjnych i innych na reaktywność naczyń.
  • Rola receptora endotelinowego w procesach regulacji oporu naczyniowego.

Działalność dydaktyczna:
Działalność dydaktyczna Katedry obejmuje następujące przedmioty (regulaminy dydaktyczne):

1. pdf"Farmakologia z toksykologią", kierunek lekarski, III rok629.47 KB
  2. pdf"Farmakologia kliniczna", kierunek lekarski, V rok628.79 KB
  3. pdf"Pharmacology and Toxicology", English Division, 3rd year627.99 KB
  4. pdf"Clinical farmacology", English Division, 5th year627.55 KB
  5. pdf"Podstawy farmakologii", Optyka okularowa z elementami optometrii, III rok685.25 KB
  6. pdf"Farmakologia dla optometrysty", Optometria, studia II stopnia, I rok685.01 KB
  7. pdf"Bioenergetyka i sygnalizacja komórkowa", Biotechnologia, III rok700.78 KB
  8. "Farmakologia", Analityka Medyczna, IV rok

pdfInstrukcja BHP dla studentów 345.79 KB
pdfGeneral Health and Safety Principles333.95 KB
xlsxPlan zajęć odbywających się w Katedrze Farmakologii i Terapii 15.71 KB
xlsxWykłady12.15 KB

Konferencje naukowe:
Katedra Farmakologii i Terapii była organizatorem:

1. „7th International Symposium of Clinical Pharmacology”, Bydgoszcz, 2-4.09.1982 r.
  2. Konferencji naukowo-szkoleniowej: „Aspekty Kliniczne Terapii Monitorowanej Poziomem Leków w Surowicy”, Bydgoszcz, 22.04.1987 r.
  3. XIIth Congress of Polish Pharmacological Socjety, Bydgoszcz, 17-20.09.1985 r.
  4. Konferencji naukowo-szkoleniowej „Postępy immunoterapii”, 25.02.2000 r.
  5. Konferencji naukowo-szkoleniowej „Niestabilna Choroba Wieńcowa - zastosowanie LMWH”, Inowrocław, 18.05.2000 r.

Publikacje pracowników >>