Zawody symulacji medycznej

Nabór do pełnienia funkcji sędziego w Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej - zgłoszenia do 11 maja 2018 r.

Bydgoskie Igrzyska Symulacji 2018Zwycięzcy Bydgoskich Igrzysk Symulacji 2018

26 kwietnia 2018 r. w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK przy ul. Kurpińskiego 19 w Bydgoszczy odbyły się pierwsze lokalne zawody symulacji medycznej zwane Bydgoskimi Igrzyskami Symulacji.

pdfFOTORELACJA3.09 MB

Pięć drużyn wzięło udział w 6 konkurencjach zmagając się miedzy innymi z mężczyzną na budowie, który upadł z rusztowania i pojawiły się między innymi objawy obrzęku mózgu, z pięcioletnim dzieckiem w stanie hipowolemicznym na sali intensywnej terapii, z pacjentem po zatruciu tlenkiem węgla, który trafił do SOR, u którego wystąpił zawał mięśnia sercowego, a także z pacjentem z migotaniem przedsionków wymagającym kardiowersji. Zespoły musiały podjąć szereg działań począwszy od zebrania wywiadu, przeprowadzenia badań fizykalnych, wykonania i zlecenia oraz interpretacji badań laboratoryjnych aby ostatecznie postawić trafną diagnozę i zastosować odpowiednią terapię. W trakcie scenariuszy klinicznych sędziowie dokonywali oceny zespołów pod względem umiejętności komunikacyjnych, pracy zespołowej, podejmowania decyzji, świadomości sytuacji, zarządzania zadaniami i wynikami.

Po scenariuszach klinicznych, kolejnym etapem zawodów była sztafeta umiejętności klinicznych takich jak: cewnikowanie pęcherza moczowego, zgłębnikowanie żołądka, wykonanie iniekcji dożylnej i domięśniowej, intubacji dotchawiczej oraz oceny 7 zjawisk osłuchowych.

W sali rzeczywistości wirtualnej zespoły musiały w wyznaczonym czasie dokonać oceny i segregacji poszkodowanych w masowym zdarzeniu wg systemu Triage.

Rywalizacja była wspaniała, wszystkie zespoły zasługują na uznanie, różnica punktowa szczególnie w trzech pierwszych zespołach była niewielka. Gratulujemy i zapraszamy na kolejne BIS w 2019 roku.

Zwycięzcy BIS 2018 to:

1. Tomasz Aleksiewicz - student kierunku lekarskiego
  2. Marek Pikulik - student kierunku lekarskiego
  3. Katarzyna Szymak - studentka kierunku lekarskiego
  4. Alicja Chmielewicz - studentka kierunku pielęgniarstwo
  5. Katarzyna Sprengel - studentka kierunku pielęgniarstwo

Przed zespołem gorący okres przygotowań do krajowych zawodów symulacji medycznej, które już 19 maja odbędą się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

fot. Łukasz Gorzelak

Lokalne zawody symulacji medycznej