Probiotyki okiem mikrobiologa

bakterie w przewodzie pokarmowyum, grafika ilustracyjna22 marca 2017 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr. n. med. Tomasza Bogiela oraz dr n. med. Agnieszki Mikuckiej pt. „Probiotyki okiem mikrobiologa - korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem drobnoustrojów jako leków” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Żywność probiotyczna spożywana jest przez człowieka od wieków, a preparaty probiotyczne są dostępne od dziesiątek lat. Świadoma i celowa konsumpcja drobnoustrojów probiotycznych w obydwu formach bez wątpienia przyczynia się do odbudowania naturalnej mikrobioty, przykładowo po stosowaniu antybiotykoterapii. Jednakże fakt spożywania drobnoustrojów może wiązać się z pewnymi zagrożeniami, począwszy od ich szkodliwego działania metabolicznego, skończywszy na uogólnionych infekcjach.

Podczas wykładu przedstawiona będzie ogólna wiedza na temat probiotyków stosowanych w różnych postaciach, informacje na temat korzystnego wpływu mikroorganizmów probiotycznych na zdrowie człowieka oraz możliwości ich zastosowania w leczeniu chorób, np. biegunce poantybiotykowej, chorobie wrzodowej, ale też depresji. Ponadto, omówione zostaną, zarówno potencjalne, jak i udowodnione naukowo zagrożenia, jakie mogą wynikać z wykorzystania drobnoustrojów jako leków.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Zdjęcia z wykładów poprzedniej edycji >>

plakat XXI edycji wykładów MEDYCZNA ŚRODA